İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Hans Andersen Brendekilde » Hans Andersen Brendekilde Hayatı Eserleri

Hans Andersen Brendekilde Hayatı Eserleri

  Hans Andersen Brendekilde

  Hans Andersen Brendekilde (1857 – 1920)

  Danimarkalı Ressam Hans Andersen Brendekilde 1857’de Funen’de doğdu. Çocukluk çağlarında çiftliklerinde el sanatları ile meşgul oldu. Bir müddet sonra Odense’ye heykel öğrenmeye gitti.1877’de çiçek ressamlığı eğitimi aldı. Esas sanat eğitimine Kopenhag’da Royal Danish Academy of Arts’da heykel öğrencisi olarak başlayan sanatçı 1881 yılından sonra pastel ve yağlı boya resimler yaptı.

  Bu sürede ressam Laurits Andersen Ring ile arkadaşlık kurdu. İkisinin de soyadları Andersen olunca, sanatçı Brendekilde soyadını ilave etti. Brendekilde ve Laurits Andersen Ring Danimarka kırsalındaki gerçek yaşam koşullarını gösteren ilk Danimarkalı ressamlardır.

  Tarlalarda veya evlerinde çalışıp, yaşamın trajik yönlerini gösteren fakir insanları betimleyen sosyal gerçekçi açık hava ressamlarıdır. Bu anlamda modern atılım ya da oldukça popüler atılım olarak adlandırılırlar. Diğerleri arasında yazarlar Henrik Pontoppidan (1917 Nobel Edebiyat Ödülü) ve Jens Peter Jacobsen, Danimarka’daki modern atılımın temsilcileridir.

  Brendekilde her zaman iyi bir ruh hali içindeydi, resim yapmak için bir dehası vardı. Ring ise daha fazla moral bozucu biriydi ve Brendekilde onu resim yapmaya ve sergilere katılmaya teşvik etti. 1883’te L.A. Ring, Kopenhag’da aşırı yoksulluk içinde bir hayat yaşıyordu.

  Hem Brendekilde hem de Ring, çiftlik sahibi Ebbesen ile ömür boyu süren bir dostluk kurdular. Brendekilde’nin resimlerinden birkaçı çok ün kazandı. Paris 1889, Chicago 1893, ve 1891’de Münchenpa’daki “Jahresausstellung” im Glaspalast’ta madalya kazandı. Ayrıca, arkadaşları Julius Paulsen, Peder Mønsted, Hans Smidth, Paul Fischer, Søren Lund ve HP Carlsen gibi ressamlara ilham verdi. Fransız empresyonistleri ve natüralist sanatçılardan etkilenen sanatçı aynı zamanda sosyal realist bir üslubu da benimsedi ve resimlerine bu etkileri yansıttı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Hans Andersen Brendekilde tablo indexi

  Orman

  Köy Evinin Bahçesi, Orijinal Boyut: 48 x 59 cm

  Değirmen

  Büyükanneyi Ziyaret, Orijinal Boyut: 48.3 x 59.7 cm

  Orman, Tarih: 1900, Orijinal Boyut: 88.9 x 114.3 cm