İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Giovanni Jean Brindesi » Giovanni Jean Brindesi Hayatı ve Eserleri

Giovanni Jean Brindesi Hayatı ve Eserleri

  Giovanni Jean Brindesi  (1826 – 1888)

  İtalyan Oryantalist Ressam ve Gravürcü Giovanni Jean Brindesi, 1826’da doğdu. yaşamı hakkında ayrıntılı ve yeterli bilgi yoktur. Galatasaray’da Yeniçarşı Sokağı’ndaki bir evde yaşadığı bilinmektedir. Abdülmecid döneminin (1839-1861) İstanbul’unu, sivil ve askeri tiplerini çizdi. Yaptığı suluboya ve yağlıboya resimleri sonradan taş baskı tekniğiyle çoğaltarak iki kitapta topladı.

  Yaklaşık 1855’te Paris’te basılan Elbicei Atika (Les Anciens Costumes). Musée des costumes turcs de Constantinople (Eski Giysiler. İstanbul Türk Giysileri Müzesi) adlı birinci albümünde II. Mahmud’u, sadrazam, kazasker, kaptan paşa, yeniçeri ağası, şeyhülislam, kızlar ağası, başçuhadar, silahtar ağa gibi ordu ve devlet ileri gelenlerini ve kalyoncu, nizam-i cedit neferi, humbaracı nefer, peyk, solak gibi ordu mensuplarını gösteren 22 tane renkli taş baskı yer alıyordu. Birinci levhada, II. Mahmud törensel giysileri içinde resmedilmiştir.

  Albümde yer alan levhalarda figürler, altın yaldızlı dekoratif çerçeveler içine alınmıştır. Albümün başlığında, Sultanahmet’teki Yeniçeri Müzesi “Elbice-i Atika”nın adı yer almaktadır. Brindesi bu müzedeki modelleri kullanarak albümünü oluşturmuştur.

  Türkleri konu alan daha önceki kıyafetnamelerde olduğu gibi Brindesi’nin albümünde de sıradan insanların günlük yaşamları yerine, Osmanlı yönetiminin sivil, dinsel ve askeri görevlileri canlandırmıştı.

  Bunların yanısıra başta Boğaziçi ve Haliç olmak üzere İstanbul’un çeşitli bölgelerini  ele alan gravürleri bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Giovanni Jean Brindesi tablo indexi

  Boğaziçi, Teknik: Karton üzeri gravür baskı