İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Fyodor Bruni » Fyodor Bruni Hayatı ve Eserleri

Fyodor Bruni Hayatı ve Eserleri

  fyodor bruni

  Fyodor Bruni (1799 – 1875)

  Rus akademik klasik ressam Fyodor Bruni 1799’da Milano’da doğdu.

  Babası İsviçre asıllı bir İtalyan ressam ve sanat restoratörüydü. 1807’de Aziz Michael Kalesi için Çar Paul I. tarafından istenen bir projede çalışmak üzere Rusya’ya taşındı. On yaşındayken, Alexei Yegorov, Andrey Ivanovich Ivanov ve Vasily Shebuyev ile birlikte çalıştığı Imperial Sanat Akademisi’ne kaydoldu. 1818’de “Artist Class XIV” ünvanı ile mezun oldu.

  Rus sanat eğitiminin yetersiz olduğuna inanan babası, daha ileri düzeyde çalışmalar yapması için onu İtalya’ya yolladı. Yirmi iki yaşındayken, Capitol’da sergilenen ilk büyük ölçekli çalışmasını (“Camilla’nın Ölümü”) hazırladı. On yıl sonra, resim ilk kez Saint Petersburg’da gösterildiğinde, ona Akademisyen ünvanını kazandırdı.

  1830’ların başlarında, anıtsal bir tabloya başladı, ancak tamamlanmadan önce Saint Petersburg Katedrali’nde bir projede çalışmak ve Akademide ders vermek için Saint Petersburg’a çağrıldı. 1836’da Kazan Katedrali için de birkaç eser üretti. Mikhail Botkin ve Arseny Meshchersky, Akademi’deki ilk öğrencileri arasındaydı.

  1837’nin başında Alexander Pushkin’in portresini çizdi. Yavaş yavaş şöhreti arttı. 1855’te St. Petersburg Sanat Akademisi’nin rektörü oldu. Ünlü sanatçı çeşitli özel ve yüksek değerli siparişler için çok zaman harcadı ve dolayısı ile daha az resim yapmaya başladı. Hayatının son on yılında neredeyse boya fırçasına dokunmadı. Fyodor Bruni, 30 Ağustos’ta (11 Eylül’de) 1875’te St. Petersburg’da öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI