İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Alberto Burri » Alberto Burri Hayatı ve Eserleri

Alberto Burri Hayatı ve Eserleri

  Alberto Burri

  Alberto Burri (1915 – 1995)

  İtalyan Ressam Alberto Burri 1915’te İtalya’nın Citta di Castello kentinde doğdu. Burri önce Tıp eğitimi aldı ve tropikal hastalıklar üzerinde uzmanlaştı.

  1940’ta Perugia Üniversitesinden mezun oldu. İkinci Dünya savaşı sırasında doktor olarak çalıştı. Savaş esiri olarak kampta geçirdiği sürede resimle ilgilenmeye başladı. Savaş bittikten sonra çektiği acılar ve yaşadığı elem verici olaylar nedeniyle doktorluğu bıraktı ve resim yapmaya yöneldi.

  Temaları ağırlıklı olarak savaş anıları üzerine kurgulandı. Özellikle 1943 yılında Rus cephesinde küçük kardeşi Vittorio’nun trajik ölümü onu derinden sarstı. Kumaş, ağaç, alçı ve plastik gibi farklı malzemelerle çalıştığı kolaj ve kompozisyonları ile dikkat çekmeye başlayan sanatçı eserlerinde informel bir yeniden inşa sürecinin izini sürmeye çalıştı. Kalın kromatik işaretler kullanarak figüratif konuları tasvir eden, boya ağırlıklı çalışmalar üretti.

  1945 yılına kadar Roma’da çalışmalarına devam etti. İlk kişisel sergisini 1947 yılında Roma’daki Galleria La Margherita salonunda açtı. 1954’te eserleri New York’ta Solomon R. Guggenheim müzesinde sergilendi. 1952 yılından sonra güçlü, kişisel karakterizasyonu olan, doğrudan Marshall Planı tarafından yaygın olarak dağıtılan Jüt kumaşları üzerine çalıştı. Eserlerinde renk neredeyse tamamen kayboldu.

  Yüzey malzemesi için alan bırakarak boyama yüzeyi ve formu arasında daha fazla ayrılık oluşturması, toplam özerklik içinde madde ile çakışan bir anlatım oluşturdu.  Burri, 1958’den 1995’e kadar çok kez Venedik Bienali’ne katıldı. Büyük ve önemli enstalasyon çalışmaları da yapan sanatçı 1995 yılında 79 yaşında iken Güney Fransa’daki Nizza kentinde öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  alberto_burri_studio

  Sanatçı Atölyesinde çalışırken

  tablo indexi

  Cretti, Orijinal Ebat: 66 x 95 cm

  Verilenle Çalışmak