İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Wilhelm Busch » Wilhelm Busch Hayatı ve Eserleri

Wilhelm Busch Hayatı ve Eserleri

  Wilhelm Busch

  Wilhelm Busch (1832 – 1908)

  Alman Ressam ve Şair Wilhelm Busch 1832’de Wiedensahl’da doğdu. Sanat eğitimini Anvers, Düsseldorf ve Münich gibi şehirlerde tamamlamıştır. 1847’de Hannover Politeknik’te mekanik mühendislik eğitimine başladı. Mezuniyetten birkaç ay önce, Düsseldorf Sanat Akademisi’ne gitme konusunda ailesiyle tartıştı. Sonunda 1851 Haziran’ında Düsseldorf’a taşındı.

  Mayıs 1852’de ise Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Josephus Laurentius Dyckmans ile çalışmak için Anvers’e gitti. Burada ilk defa Peter Paul Rubens, Adriaen Brouwer, David Teniers ve Frans Hals’ın resimlerini gördü. Resimler onun ilgisini çekti, ancak kendi becerilerinden şüphe etti ve hem sağlığı hem de parasızlığı nedeni ile Wiedensahl’a geri döndü.

  Şairliğinin yanısıra 1859’dan 1871’e kadar yaptığı karikatür, desen ve çizimleri onu üne kavuşturmuştur. Şiirleriyle Alman edebiyatının klasikçisi olarak anıldı. 1860 ve 1863 arasında Münchener Bilderbogen ve Fliegende Blätter için yüzden fazla makale yazdı. 1870′lerde Almanya’nın en ünlü kişileri arasındaydı. Ancak, içine kapanık bir yaşam sürmekteydi. Çizim ve desenlerinden ciddi bir geliri yoktu.

  Busch, 1896’da resim yapmayı bıraktı ve tüm yayın haklarını Bassermann Verlag’a sattı. Yazı yazmak ve resim yapmak için gözlüklere ihtiyacı vardı ve elleri hafifçe titriyordu. 1898’de, yaşlanan kız kardeşi Fanny Nöldeke ile birlikte, Bassermann’ın Mechtshausen’deki büyük evine taşınmayı kabul etti. Busch, Almanca, İngilizce ve Fransızca biyografiler, romanlar ve hikayeler okudu. Eserlerini düzenledi, mektup ve şiirler yazdı. Koleksiyonlarındaki şiirlerin çoğunu 1899’da yazmıştır.

  Bitmiş resimlerinin de sayısı oldukça azdır ayrıca önemli bir kısmını bizzat kendisi yok etti. Resim ve desenlerini çizdiği Max und Moritz, Die fromme Helene, Plisch und Plum, Hans Huckebein, der Unglücksrabe onun en ünlü çalışmaları arasındadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  tablo indexi

  Yağmur Manzarası, Tarih: 19. Yüzyıl, Orijinal Boyut: 22 x 26 cm, Yer: Bayerische Staatsgemäldesammlungen, Münih

  Güz Ormanı, Tarih: 19. Yüzyıl, Orijinal Boyut: 20 x 33 cm, Yer: Wilhelm-Busch Museum, Hannover