İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Charles Clement Calderon » Charles Clement Calderon Hayatı ve Eserleri

Charles Clement Calderon Hayatı ve Eserleri

  Charles Clement Calderon (1870 – 1906)

  Fransız akademik ressam Charles Clement Calderon 1870’de Paris’te doğdu. Resmi sanat eğitimini Paris Beaux-Arts Academie’de (1823-1889) aldı. Burada Alexander Cabanel‘in asistanlığını yaptı. Calderon, Salon sergilerinin düzenli bir katılımcısı oldu. 1906’daki, erken ölümünün hemen öncesinde, L’Exposition Colonial’da Venedik konulu tabloları büyük övgü aldı.

  Sık sık seyahat eden sanatçı Venedik başta olmak üzere Güney Avrupa ülke ve kentlerini ziyaret etmiştir. Bu gezilerinde çok miktarda desen çalıştığı bilinmektedir ancak bunların çok azı günümüze intikal etmiştir.

  Resimlerinin çoğu, Venedik kanallarını ve şehir manzaralarını konu almaktadır. Ayrıca bazı deniz manzaralarını ve tekne resimleri de yaptı. Bir dönem İstanbul’a ve Boğaz’ın bazı manzaralarını çizdiği Türkiye’ye seyahat etti. İstanbul’da kaldığı süre içerisinde Boğaziçi’nin yanısıra Sur İçi bazı peyzajları ve günlük yaşam konulu eskizleri bulunmaktadır.

  Klasik ekole mensup olmasına rağmen kuvvetli bir fırçaya sahiptir. Zaman zaman doku etkisi veren kalın fırça darbeleri kullanmıştır. Hatta bazı uzmanlar empresyonizme yakınlaşan bir üslubu denediğinde hemfikirdirler.

  Sanatçı tarafından yapılan pek çok eser müzayedeler aracılığı ile satıldı. Aguttes müzayedesinde ‘Vue du Bosphore’ isimli tablosu satıldı. 2008’deki Neuilly müzayedesinde  ‘Tableaux XIXe et Modernes’ tablosu 21.836 USD karşılığında alıcı bulmuştur.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Venedik, Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 54,5 x 81 cm

  Boğaziçi, Teknik. Tuval üzeri yağlı boya

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin