İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Jean Capeinick » Jean Capeinick Hayatı ve Eserleri

Jean Capeinick Hayatı ve Eserleri

  Jean Capeinick

  Jean Capeinick (1838 – 1890)

  Belçikalı ressam Jean Capeinick 1838’de Ghent’de doğdu. Natürmort ve çiçek resimleri ile bilinen ve büyük bir ustaydı. Bugün, Capeinick, zamanının en iyi Belçikalı çiçek ressamlarından biri olarak kabul edilir. Güzel Sanatlar Akademisi’nde E. Tytgat, De Vigne ve A. ve J. De Vrient ile çalıştı.

  Capeinick, 1862’den itibaren eserlerini ünlü Gent salonlarında sergilenmiştir. 1872 yılında Gent Akademisi’nde profesör olmuştur. Sanatçı 1873 yılında ünlü The Ghent Flower Show’da (Floralies), birincilik ödülü kazandı.

  Akademik disiplinine sadık kalarak ve hiç bir başka ekole eğilim duymadan çalıştı. Eserlerinde detaylara ve ışık gölge dengesine azami özeni göstererek çalışmıştır.

  Tanınmış sanatçı ve eğitimci Jean Delvin’in onu Brüksel Akademisi’ne tanıttı ve 1881’de profesör oldu. Bugün, sanatçının çalışmaları, Başta Ghent Müzesi olmak üzere dünya müzelerinde ve çok sayıda önemli özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

  Capeinick’in en ünlü öğrencileri Rodolphe Wytsman (1873 dolaylarında) ve daha sonra Wytsman’ın karısı olacak Juliette Trullemans’tır. Her ikisi de Belçikalı izlenimcilerin en önemli üyelerindendir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  beyaz ve pembe güller, Orijinal Boyut: 67,5 x 50 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Portakal ve Limonlu Natürmort, Orijinal Boyut: 45,1 x 64,5 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Yaz Güneşi, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Çiçekler ve Tropikal Bitkiler, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya