İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Antoine Caron » Antoine Caron Hayatı ve Eserleri

Antoine Caron Hayatı ve Eserleri

  Antoine Caron

  Antoine Caron (1521 – 1599)

  Fransız Maniyerist Ressam Antoine Caron 1521’de Beauvais’de doğdu. 1540 – 1550 yılları arasında Primaticcio ve Nicole dell’Abbate‘nin yanında Fontainebleau Şatosu için çalıştı. 1561 yılında saray ressamı olarak Katharina von Medici ve II. Heinrich’e tavsiye edildi.

  Ressamlığının yanısıra kendisine festival organizasyonlarını yapma görevi de verildi. IX. Karl’ın Paris’teki taç giyme törenini ve IV. Heinrich’in evlilik törenini organize etti.

  Az sayıda kalan eserlerinde tarihi ve allegorik temaları, seramonik temalar, sihir, simya ve astrolojik temalar dikkati çeker. Güçlü renklerle çalışan sanatçı kompozisyonlarını tiyatro sahnesi gibi hazırladı. Bütün figürlerin bu sahnelerde akıp giden bir hareket esintisi verdiği görülür. Eserlerinin çok azında imzasına rastlandığı için ikinci Fontainebleau okuluna mensup eserlerle karıştığı tespit edildi.

  Sanatçı parlak renkler kullanmış ve sıra dışı mimari formlar çalışmıştır. Akıl hocası olan dell’Abbate’de olduğu gibi, insan figürlerini neredeyse hiç önemsiz biçimde büyük sahnelere yerleştirmiştir. Bir Kadın Portresi (1577) gibi portrelerde bile figürleri uzama eğilimindedir.

  Ona atfedilen birçok eser aslında başkalarına da atfedilmektedir. Bu dönemde Fransız resmi yeterince belgelenemediği için bu olağandışı değildir. Caron göreceli olarak iyi bilindiğinden, isminin bilinen eserlerine benzer resimlere eklenmesi doğal karşılanmaktadır. Bazı durumlarda, bu tür resimler artık “Antoine Caron Atölyesine” atfedilmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Antoine Caron tablo indexi

  Savaş Allegorisi, Tarih: 1550, Orijinal Boyut: 73 x 56,5 cm

  Augustus ve Sibyl Tibur’da, Tarih: 1580, Orijinal Boyut: 125 x 170 cm, Yer: Musée du Louvre, Paris

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin