İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Carlo Carra » Carlo Carra Hayatı ve Eserleri

Carlo Carra Hayatı ve Eserleri

  Carlo Carra

  Carlo Carra (1881 – 1966)

  İtalyan Fütürist Ressam Carlo Carra 1881’de Quargnento’da doğdu. 1899 – 1900 arası Paris’te bulundu ve 1906’da Brera Academy’de Cesare Tallone’nin öğrencisi oldu. 1910’da Umberto Boccioni, Luigi Russolo ve Filippo Tommaso Marinetti ile Fütürist Ressamlar Manifestosunu imzaladı.

  Bu süreçte hem teorik anlamda hem de eser üretimi çerçevesinde fütürizmle ilgili ciddi ve çok sayıda eser verdi. La Voce ve Lacerba dergilerine makaleler yazdı. 1915 de Guerrapittura isimli sentezlerini, politik ve estetik görüşlerini derlediği bir monografi hazırladı.

  1915’ten itibaren fütürizmle arasına mesafe koymaya başladı. Bu kararında, fütürizmde çok büyük bir gelecek görememesinin yanısıra grup içindeki sanatçılarla farklılığı ve anlaşmazlıkları etkili oldu. Bu dönemdeki çalışmaları Fütürist kavramlara dayanıyor olsa da, kısa zamanda büyük ölçüde basitleştirilmiş gerçekçilik tarzında resim yapmaya başladı. 1. Dünya Savaşı yıllarında metafizik resme ilgi duymaya başladı ve Giorgio De Chirico‘dan etkilendi.

  1921’den itibaren klasik İtalyan resmi üzerindeki çalışma ve sentezleri ile büyülü realizme ilgi duydu. Son günlerine kadar bu doğrultuda eserler verdi. 1920’ler ve 30’lar boyunca, 15. yüzyılda yaşayan İtalyan ressam Masaccio’nun anıtsal gerçekçiliğine dayanan melankolik figüratif çalışmalar yaptı.

  Morning by the Sea (1928) gibi karamsar ama iyi inşa edilmiş eserler ve Milano Akademisi’ndeki uzun yıllar boyunca verdiği eğitimler sayesinde çalışmalarına farklı bir yön verdi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Carlo Carra tablo indexi

  Plastik Ritm, Tarih: 1911, Orijinal Boyut: 10,7 x 7,4 cm

  Anarşist Galli’nin Cenazesi, Tarih: 1911, Orijinal Boyut: 198,7 x 259,1 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin