İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Louis Robert Carrier Belleuse » Louis Robert Carrier Belleuse Hayatı ve Eserleri

Louis Robert Carrier Belleuse Hayatı ve Eserleri

  Louis Robert Carrier Belleuse

  Louis Robert Carrier Belleuse (1848 – 1913)

  Fransız Ressam Louis Robert Carrier Belleuse 1848’de Paris’te doğdu. Albert Ernest Carrier-Belleuse’in oğlu ve öğrencisi aynı zamanda ressam Pierre Carrier-Belleuse‘in kardeşidir. Daha sonra Ecole des Beaux-Arts’a girdi ve eğitimine burada devam etti. Burada dönemin önemli simaları olan Alexandre Cabanel ve Gustave Boulanger’den ders aldı.

  Özellikle desen ve ünlü heykellerin kalıplarını çıkarmada ustalaştı. Ardından model çalışmalarına başladı. Ayrıca 1872’de Buenos Aires, Arjantin’de General Manuel Belgrano’nun Binicilik anıtının heykeltıraşlığını yapmış ve öldürülen Guatemala başkanı José María Reina Barrios’un mezarını tasarlamıştır.

  1881’de Salon Sergisi resim ödülünü aldı ve 1889’da yine Salon Sergisi heykel ödülünü kazandı. 1875’ten beri sanat yönetmeni olan babasıyla Manufacture de Sèvres’te çalışıyor. Théodore Deck ile seramik eğitimi aldı ve 1882’de Sèvres yarışmasında yer aldı.

  1889’da Clichy-le-Roi de Hippolyte Boulenger & Cie seramik fabrikasına sanat yönetmeni olarak girdi desen tasarımında görev aldı. Yeni tasarımlarla katıldıkları Exposition Universelle fuarında Gümüş Madalya kazandı.

  Resimlerinde günlük yaşam sahneleri ve manzara çalışmıştır. Çalışmalarında kardeşi gibi empresyonizme yatkın bir palet ve fırçaya sahiptir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Louis Robert Carrier Belleuse tablo indexi

  Deniz Kıyısı, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Liman Hatırası, Tarih: 1892, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 122 x 202 cm

  Kap Kacak Tamiri, Tarih: 1882, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 64,8 x 97,8 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin