İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Gustaf Cederström » Gustaf Cederström Hayatı ve Eserleri

Gustaf Cederström Hayatı ve Eserleri

  Gustaf Cederström

  Gustaf Cederström (1845 -1933)

  İsveçli Ressam Gustaf Cederström 1845’de Stockholm’de doğdu.Babası Carl Emanuel Cederström (1804-1892) bir deniz subayıydı ve annesi Theresine (1815-1873) amatör bir ressamdı. Tarihe olan ilgisi hala çok küçükken başladı ve atalarından birinin Bender’deki Çatışmaya katıldığını keşfetti. Kraliyet İsveç Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat dersleri aldı. Askeri bir eğitim ve rütbeye sahip olan sanatçı, Düsseldorf’ta Ferdinand Julius Fagerlin ve Paris’te Leon Bonnat ile tanışması ve eğitim görmesinin ardından askerliği bıraktı.

  1878’de Paris Dünya Sergisi’nde sergilediği ‘İsveç Kralı XII. Karl’ın Bedeninin Ülkesine Getirilmesi’ tablosu ile dikkatleri üzerine çekti. Daha sonra İsveç Milli Müzesine devrolunan bu tabloyu Rus asıllı prenses Konstantin satın aldı. Ancak eser Rus Devrimi’nden sonra İsveç’e geri verildi ve şimdi Göteborgs konstmuseum’da sergilenmektedir. Aynı yılın sonunda Kraliyet Akademisi üyeliğine seçildi ve Amalia Katarina Jaeder ile evlendi. Kızları Carola (1878-1954) da ressam oldu.

  Tarihi tablolarının yanısıra portre ve asker etüdleri yapan sanatçı 1878’de İsveç Sanat Akademisi üyeliğine alındı. 1887’de profesör oldu ve 1889’dan itibaren akademinin eğitim programı müdürlüğü görevini üstlendi. 1888 Kopenhag, 1896 Berlin ve 1901 Münih sergilerinde İsveç seksiyonunun yöneticiliğini yaptı.

  1894’te, Ulusal Müze’nin merdiven boşluğu için tarihi sahneleri boyamaya yönelik bir projeye katıldı, ancak proje için önerilen diğer sanatçı Carl Larsson ile konuya ilişkin bir çatışma çıktı ve sonunda çalışmayı reddetti. 1906’da Kraliyet Dramatik Tiyatrosu için sahne dekorasyonları üretti.

  Aynı zamanda bir yazardı. En bilinen eserleri bir otobiyografi olan, En gammal konstnärs minnen (1926’da Eski Bir Sanatçının Anıları) ve Gammalt och nytt’dır (Eski ve Yeni, 1929).


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Gustaf Cederström tablo indexi

  Isveç Kralı XII Karl’ın Bedenini Vatanına Getirilişi, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya