İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Gaetano Chierici » Gaetano Chierici Hayatı ve Eserleri

Gaetano Chierici Hayatı ve Eserleri

  Gaetano Chierici

  Gaetano Chierici (1838 – 1920)

  İtalyan Realist Ressam Gaetano Chierici 1838’de Reggio Emilia’da doğdu. 1850 – 1851 yıllarında ilk eğitimini Reggio Emilia Güzel Sanatlar Okulu’nda aldı. Daha sonra Modenna ve Floransa Sanat Akademi’lerinde eğitimine devam etti. Ardından Bologna’da Giulio Cesare Ferrari’nin yanında çalışmalarını sürdürdü.

  İlk çalışmaları amcası Alfonso Chierici ve Adeodato Malatesta nedeniyle neoklasisizm etkileri taşımakla birlikte ağırlıklı olarak Macchiaioli’nin çalışmalarındaki açılımların etkisi daha büyük olur.

  1860’ların sonunda uzmanlık alanı olan yerli iç mekanlardaki anekdot tarzı resimlere yöneldi. 1869’daki Brera Akademi’deki sergisi eleştirmenler ve koleksiyonerler tarafından bir başarının işareti olarak sayıldı.

  Ancak, sanatçı zaman içinde kendini tekrar eden subjelere odaklanmaktan vazgeçmedi. Gündelik yaşamdan sahnelerinde ağırlıklı olarak çocukların yaşam ve eğlencelerinden sahnelere yoğunlaştı. Ayrıca dış mekan eserlerinde köy yaşamından sahneler yaptı. 1882 – 1907 yılları arasında Reggio Emilia şehrinin işçilere yönelik resim okulunun müdürlüğünü yürüten sanatçı aynı zamanda bu şehrin (1900 – 1902) ilk sosyalist belediye başkanı idi.

  Widener Üniversitesi Sanat Galerisi’ndeki Alfred O. Deshong Koleksiyonunda sergilenen iki Chierici çalışması bulunmaktadır: 1867’de Evcil Hayvanlarını Besleyen Çocuk, 1883 ve Hasty Puding, 1883


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Gaetano Chierici tablo indexi

  Oyun Neşesi, Orijinal Boyut: Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, 69,9 x 52 cm

  Avludaki Afacanlar, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Sürü Başında, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 46,4 x 64,1 cm