İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Antoine Chintreuil » Antoine Chintreuil Hayatı ve Eserleri

Antoine Chintreuil Hayatı ve Eserleri

  Antoine Chintreuil

  Antoine Chintreuil (1814 -1873)

  Fransız Ressam Antoine Chintreuil 1814’de Pont-de-Vaux’da doğdu. Bress’de oturan sanatçı daha sonra büyükannesinin mütevazı mirası sayesinde 1838’de Paris’e taşındı ve orada 1842’de Paul Delaroche‘nin stüdyosuna katıldı.

  Burada Desbrosses kardeşler ile tanışır. Bir süre sonra bu üç sanatçı birbirinden ayrılamaz. Fakat Chintreuil kaynakları tükenmekte ve aşırı bir sefalet ve mahrumiyet dönemi yaşamaktadır.

  1843 yılında Corot ile tanışan sanatçı onun güçlü etkisiyle bu dönemden sonra manzara resimlerine ağırlık verdi. 1846’da Joseph Gabriel Desbrosses’in ölümü onu derinden etkiler. 1847 Salon Sergisi’nde Paysage de la Butte Montmartre adlı resmini sergiledi. Çalışmaları ilgi çekmeye başladı. 1849’da Desbrosses kardeşlerin üçüncüsü, Jean-Alfred Desbrosses onunla birlikte yaşamaya başladı ve onun öğrencisi oldu. Chintreuil bu dönemde yaklaşık 33 tablo çizdi.

  Manzara arayışı içinde olan sanatçı,  1850’den itibaren yedi yıl boyunca Bievre vadisinde Igny’de kalır. Yaklaşık 138 resim yapar. Ancak, kendini şafak ve akşam soğukluğuna maruz bıraktığı için ciddi şekilde hastalanır. 1863’te birçok ünlü avangard sanatçının yanısıra o da Paris Salonu jürisi tarafından reddedilir ve resmi kanallarda eserlerini sergileme imkanı bulamaz.

  Son dönemlerinde ise sahil ve deniz kıyısı resimleri yaptı. Sade ve geniş alanlarda ışığın yarattığı atmosfer sanatçıyı cezbetmekte ve bu ışıkların nesneler üzerindeki etkisini takip eden sanatçının günümüze çok fazla eseri intikal etmemiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Çiğ içen Güneş, Tarih: 1873, Yer: Musée des Beaux-Arts, Strasbourg

  Sanatçının Pozu, Boyut: 26.5 x 41.2 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin