İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Ivan Fedorovich Choultse » Ivan Fedorovich Choultse Hayatı ve Eserleri

Ivan Fedorovich Choultse Hayatı ve Eserleri

  Ivan Choultse

  Ivan Fedorovich Choultse  (1877 – 1932)

  Rus Ressam Ivan Fedorovich Choultse 1877 yılında Petrograd, Rusya’da doğmuştur. Manzara ressamıdır. Constantin Krighitsky ile çalışmıştır ve Çar Nicholas II için mahkeme ressamlığı yapmıştır. İlk sergisini 1903 St. Petersburg Güzel Sanatlar Akademisinde açmıştır. Rus Devrimi’nden sonra Paris’e göç etmiş ve bir daha Rusya’ya hiç dönmemiştir. İlk kişisel sergisini 50 eseri ile 23 Kasım 1922’de Rue La Boétie, 2’de açtı.

  1923 yılında Salon’da resimlerini sergilemeye başlamıştır. Paris’teyken Rusya manzaralarını resmetmeye devam etmiştir. İsviçre’ye pek çok kere gezi düzenlemiştir. Özellikle St. Moritz’in kış aylarındaki manzarasına hayran kalmıştır. Choultsé 1927’de Fransız vatandaşlığı aldı. Aynı yıl 155. New Bond caddesindeki Arthur Tooth & Sons Galerisinde 155 eseri ile bir sergi düzenledi. Londra dergisi The Studio (1927, Cilt 93) sergiyi, klasik resim alanında peyzaja yeni bir yaklaşım getirmesi nedeniyle sansasyon olarak nitelendirdi.

  Avrupa’daki ünü uluslararası hale geldi. Hem Paris hem de New York’taki sergi salonlarının sahibi olan Fransız ve uluslararası sanat pazarında önemli bir figür olan Édouard Jonas, Choultsé’nin eserlerini ABD’de sergilemenin özel bir planını sundu. 1 Aralık 1928’de New York’ta, Doğu 56. caddesindeki Jonas galerisinde 9, “İnanılmalı görülmeli” sloganıyla Choultsé sergisini açıldı. 15 Kasım 1929’dan 1 Ocak 1930’a kadar sergi açık kaldı ve sergide Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Arjantin ve Meksika’lı sanatseverler tarafından satın alınan 68 eseri vardı.

  Hayatı boyunca sanatında doğanın bir şarkıcısı olarak topraklarını, gökyüzünü, ayını, bitkilerini övdü. Fakat en önemli unsur, resimlerinin gerçek kahramanları şüphesiz kar ve suydu. Choultsé’nin sanatsal dünyası, insanları veya hayvanları olmayan bir dünyadır. Tercih ettiği manzara tipik kış manzarasıdır. Resimlerinin neredeyse sihirli gerçekliğinden dolayı ona “ışık sihirbazı” denildi.

  Toronto’lu sanat simsarı G. Blair Laing, Choultse’nin eserlerinde, ışığın tuvalin arkasından geliyormuş hissi uyandırdığını söylemiştir. Rusya’nın birçok müzesinde sanatçının eserleri bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının tablo indexi

  Kırım Peyzajı, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 55 x 66 cm

  Kar Manzarası, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Engadin’de Kış Sabahı, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 53,5 x 65 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin