İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » John Collier » John Collier Hayatı ve Eserleri

John Collier Hayatı ve Eserleri

  John Collier

  John Collier (1850 – 1934)

  İngiliz pre raphaelist Ressam John Collier 1850’de Londra’da doğdu. Sanatçı ünlü avukat Sir Robert Perret Collier’in oğludur. Londra’da Slade School of Art’da Edward Poynter ile çalışan Collier burada çalışmaları üzerinde ciddi bir etkisi bulunan Sir Lawrence Alma-Tadema ile tanışmıştır.

  Daha sonra Münih’e taşınan sanatçı burada da Jean Paul Laurens çalışmıştır. Portre çalışmaları yapan sanatçı kurucularından olduğu Royal Society of Portrait Painters grubunda oldugu gibi Royal Institute of Oil Painters grubunda da yer almıştır.

  İlk sergisini de 130 yakın eseriyle Royal Academy of Arts’da açmıştır. Eserlerinde tarihi mekanlar içinde teatral pozlar veren kadınlara yer vermiştir.

  Collier’ın din ve etik hakkındaki görüşleri Thomas ve Julian Huxley’nin görüşleri ile karşılaştırılmaktadır. Dinden ayrı olarak etik ile ilgilenmiştir, “Etiğin dinin yerini alacağı bir zamanı sabırsızlıkla bekliyorum.” demiştir. Ahlakın sezgiselliğinin içten bir nezaket dürtüsüne indirgenebileceğini düşünmektedir. Etik hakkındaki görüşleri, Huxley’in agnostisizmine çok yakındır.

  Collier 1934’te öldü. Ulusal Biyografi Sözlüğünde (1931–40, 1949’da yayınlanan), eserleri nedeniyle Frank Holl’e benzetilmektedir. Ancak bu durum, sadece seçkin yaşlı erkeklerin portreleri için geçerlidir – daha genç erkek, kadın ve çocuk portreleri ve sıradan hayatın sahnelerini kapsayan eserleri genellikle çok parlak ve diridir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  John Collier tablo indexi

  Lady Godiva, Tarih: 1898, Orijinal Boyut: 141 x 181cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Herbert Art Gallery, Coventry

  Toprağın Oğlu, Tarih: 1909, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 142,2 x 112,4 cm

  Uyuyan Güzel, Tarih: 1921, Boyut: 111,7 x 142,2 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin