İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » George Cope » George Cope Hayatı ve Eserleri

George Cope Hayatı ve Eserleri

  George Cope ressam

  George Cope (1855 – 1929)

  Amerikalı Realist Ressam George Cope 1855 yılında beş çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak Philadelphia’ya kırk mil uzaklıkta, Bradford’un doğusunda bulunan küçük bir çiftlikte doğdu. Annesi Lydia Eldridge Cope, başarılı bir sanatçı, babası Caleb Cope, çalışmaları sık sık batı Chester’da yerel bir gazetede yayınlanan bir şairdi.

  Cope, kariyerine Pensilvanya’nın Brandywine Nehri ve çevresinin yaban hayatı ve mimarisini çizerek başladı. Daha sonra komşularının bahçelerinde bulunan çiçekleri çizerken gerçekçiliği keşfetti. 1873’te okulu bırakıp çizime yoğunlaştı. 1876’da ömür boyu arkadaşı ve tek öğretmeni olan Alman peyzaj ressamı Hermann Herzog ile tanıştı. İki arkadaş sık sık Pensilvanya kırlarında yürüyüşler düzenleyerek çizimler yapıyordu.

  Sanatçı 1874 – 1876 yılları arasında yeni keşifler için batı sınırına yolculuk yaptı. Yolculuğu sırasında Philadelphia’nın günlük yaşamından kesitler çizdi. Manzara, spor, av sahneleri, hayvan portreleri ve yerel mimari konular üzerinde durdu. 1880 yılında resim dersleri vermek ve çalışmalarını satmak için orada bir stüdyo açtı. Cope resimlerini stüdyosunda önce kalemle detaylı bir biçimde çiziyor daha sonra tuvale yağlı boya olarak aktarıyordu. İmzasını siyah kalın bir biçimde resmin sağ veya soluna Geo yazarak atıyordu.

  Çalışmalarını Chester’ın batısında mağaza vitrinlerine koyarak veya yerel gazetelerde yayınlayarak satıyordu. Chester’den pek çok sanat sever Cope’a küçük boyutlu natürmortlar sipariş ediyordu. Konular genellikle evlerinden çiçek, meyve, kitap ve kek görünümlerinden oluşuyordu. Sanatçı objeleri karanlık bir fonda parlak renklerle vurgulayarak yeni bir tarz oluşturmuştu.

  Bu çalışmalar 1905’ten sonra Cope’un en popüler çalışmaları oldu. I. Dünya savaşı sırasında geliri kesilince sanatçı geçimini sağlamak için güzel havalarda seyyar satıcılıkla çiçek ve sebze satmak zorunda kaldı. Bunların arasına küçük boyutlu resimlerini de koyup satmaya çalışan sanatçının resimlerinin büyük çoğunluğunu arkadaşı fizik doktoru Henry Pleasants satın aldı. George Cope, 15 Ocak 1929 yılında doktor Henry Pleasants’ın ofisinde son nefesini verdi. İki gün sonra Batı Chester’da Oakland Arkadaşlar Mezarlığı’nda toprağa verildi. Onun yeteneği ve çok yönlü kişiliği, yerel evlerde, Chester İlçesi Tarih Kurumu, büyük Amerikan müzelerinin koleksiyonlarında ve özel koleksiyonlarda yaşıyor.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  George Cope tablo indexi

  Tatlı ve Çilekli Natürmort, Tarih: 1903, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 40 x 48,9 cm

  Harpers Gazetesi, Tarih: 1892, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 50,8 x 40,6 cm

  Çilek ve Şekerli Natürmort, Tarih: 1916, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin