İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Peter von Cornelius » Peter von Cornelius Hayatı ve Eserleri

Peter von Cornelius Hayatı ve Eserleri

  Peter von Cornelius

  Peter von Cornelius (1783 – 1867)

  Alman Nazareth Ekolü Realist Ressam Peter von Cornelius 1783’de Düsseldorf’ta doğdu. İlk eğitimini öğretim üyesi olan babasından aldı. 1809’a kadar Akademide kaldı. 1819 – 1824 yılları arasında Akademinin müdürlüğü görevini yürüttü. Nazareth Kardeşliği’nin üyesi olan Cornelius, 14 Ekim 1811’de Roma’ya geldi ve kardeşliğin diğer üyeleriyle birlikte Casa Zuccari’nin (Jakob Salomon Bartholdy’nin ikametgahı, Prusya Başkonsolosu) ve Villa Massimi’nin dekorasyonuna katıldı.

  Cornelius, 1819’da Villa Massimi’deki freskleri bitirmeden Almanya’ya geri döndü, daha sonra Bavyera kraliçesi prensi Gudptothek’in dekorasyonlarını yönlendirmek için daha sonra Kral Ludwig I tarafından Münih’e çağrıldı. 1824’te Münih Akademisi’nin direktörü oldu. Eski Alman sanatı ile ilgilendi, Faust’u resimledi, fresk tekniği kullanarak milli gelenekleri canlandıran büyük kompozisyonlar yaptı.

  Prusya Kralı Friedrich Wilhelm IV. tarafından Dom katedralinin estetik düzenlemesi için görevlendirildi. Roma’ da bulunduğu sırada Nazareth’ler grubuna katıldı. Birçok tablosu Anvers, Basel, Berlin, Darmstad, Dresden, Düsseldorf, Frankfurt ve Weimar müzelerindedir.

  Bir yağlı boya ressamı olan Cornelius, çok az teknik beceriye sahipti ve eserlerinde İtalyan ressamları takip etmeye çabaladı. Ancak İtalyan sanatı Dürer mirası tarafından önemli ölçüde değiştirilmişti. Dürer etkisi, bileşimde aşırı kalabalıklaşma eğilimi, çıplak figür oranlarında bir zayıflama derecesi ve Gotik formların seçimine eğilmesi ile belirgin hale gelmiştir. Bu özellikler, Cornelius’un Münih’teki Ludwigskirche’deki “Son Karar” konulu ana çalışmasında göze çarpmaktadır.

  Çıplaklardaki konturun hafifletilmesi ve esneklik belki de en çok Glyptothek’teki klasik konuların fresklerinde göze çarpmaktadır. Ancak bu özelliklere rağmen, eserlerinde her zaman bir ihtişam anlayışı vardır. Fırçanın kullanımında endişeli olmasına rağmen, ustalıkla bir konuyu tasarlayabilmiştir. Alman resim okulunu yönlendirmekte çok büyük katkıları olmuş ve “Deutschland über alles” adlı favori sloganı yurtseverliğinin gücünü göstermektedir. Öğrencileri arasında Karl Hermann, Wilhelm von Kaulbach ve Adam Eberle vardır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Peter von Cornelius tablo indexi

  Genç Bayanlar ve Danışmanlar, Tarih: 1813, Orijinal Boyut: 116 x 155 cm, Yer: Kunstmuseum, Düsseldorf

  Joseph ve Kardeşleri, Tarih: 1816, Orijinal Boyut: 236 x 290 cm, Yer: Nationalgalerie, Berlin