İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Cox, Kenyon » Kenyon Cox hayatı ve eserleri (1856 – 1919)

Kenyon Cox hayatı ve eserleri (1856 – 1919)

   Kenyon Cox

  Kenyon Cox

  Amerikan Ressam ve Yazar Kenyon Cox 1856 yılında Warren, Ohio’da doğdu. Babası ABD İçişleri Bakanlığı yapan Tümgeneral Jacob D. Cox, annesi Helen Finney Cox’tu. Kenyon’un resme olan ilgisi dokuz yaşlarında onu dört yıl boyunca yatağa mahkum eden bir hastalığa yakalandığı sırada ortaya çıktı. Bu ilgi onun 1869 yılında Cincinnati Mc Micken Sanat Okulu’na kabul edilmesini sağladı. Burada on sekiz yaşına kadar resim dersleri almaya devam etti.

  1876 yılında Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Akademi müfredatı sanatçıya sağlam bir temel eğitim vermesine rağmen, bu ona tam bir sanatsal olgunluğa ulaşması için yeterli gelmedi ve bir yıl sonra Paris’e yolculuk yaptı.

  Beş yıl boyunca Paris’te kaldı ve bu süre boyunca Ecole des Beaux Arts’da Carolus-Duran, Jean Leon Gerome ve Alexandre Cabanel’in derslerine katıldı. Paris resim tarzını inceleyen sanatçı kısa sürede kendine özgü bir tarz ortaya koydu. Cox ilk olarak New York City’deki Wisconsin, Iowa, Minnesota eyalet meclislerine ait koridorlar, tavanlar ve Kongre Kütüphanesi için tasarladığı alegorik duvar resimleri ile tanındı. 1883 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra, New York Sanat Öğrencileri Birliği’ne kabul edildi. Orada tanıştığı yetenekli öğrencisi Louise Howland King ile evlendi. Çift pek çok alanda birlikte çalıştı.

  Kayıtlar bay ve bayan Cox’un 1893’te Chicago’da pek çok duvar resmi dekore ettiğini göstermiştir. 19. yüzyılın sonuna doğru Cox düzenli bir biçimde sergiler açtı. Portre ve manzaradan oluşan eserleri onun renkçi yeteneğini gösteriyordu. Bununla birlikte Cox, yeteneğini kesin bir biçimde ortaya koyarak geç on dokuzuncu yüzyılın önde gelen duvar ressamlarından biri olduğunu kanıtladı.

  Cox, resim başarısının yanında Amerikan anti modernizm literatüründe kabul görmüş ve yayınlanmış pek çok eleştiriye imza atarak başarılı bir yazar olduğunu da göstermiştir. Ölümüne dek resimlerine ve yazılarına devam eden Sanatçı 1919 yılında zatürreden öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Kenyon Cox Tablo indexi

  Cennetten Kovuluş, Tarih: 1892, Boyut: 47,6 x 97,1 cm.

  Eglog, Tarih: 1890, Orijinal Boyut: 122.5 x 153.6 cm, Yer: National Museum of American Art, Smithsonian Insti, Washington

  Mayıs, Tarih: 1890, Boyut: 39,4 x 76,2 cm.


  Etiketler:

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin