İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Cuneo, Terence Tenison » Terence Tenison Cuneo hayatı ve eserleri (1907 – 1996)

Terence Tenison Cuneo hayatı ve eserleri (1907 – 1996)

  Terence Tenison Cuneo

  Terence Tenison Cuneo

  İngiliz Ressam ve İllüstratör Terence Tenison Cuneo 1907 yılında Cyrus Cincinato Cuneo’nun oğlu olarak Londra’da doğdu. Kardeşleri Rinaldo Cuneo ve Egisto Cuneo da takdir görmüş birer ressamdı. Terence Cuneo, Sutton Valence, Chelsea Polytechnic okulu ve Slade Sanat okulunda okuduktan sonra illüstratör olarak gazete ve dergilerde çalıştı. 1936’da illüstrasyon çalışmalarına devam ederken bir yandan da yağlıboya yapmaya başladı. II. Dünya savaşı sırasında kazmacı olarak çalıştı. Bu sırada Savaş Sanatçıları Danışma Kurulu’nda görev yaptı.

  Bu dönemde uçaklar makineler ve savaş sahnelerinin pek çok taslağını çizdi. Savaş sonrası köprüler, demiryolları ve lokomotiflerden oluşan bir dizi resim yapmak için görevlendirildi.

  II. Elizabeth‘in taç giyme töreni için resmi ressam olarak atanması onun kariyerinin dönüm noktası oldu. Bu ona dünya çapında ün kazandırdı. Cuneo, tutkunu olduğu tren yolları, lokomotifler gibi mühendislik konularıyla tanınmıştır. Fakat bunun yanında Afrika’dan pek çok manzara da betimlemiştir. Onun akışkan fırçasını en iyi gösteren büyük ölçekli portreleridir. 1963’te yaptığı “Queen as Colonel-in-Chief ve Grenadier Guards” adlı portreleri, yoğun detaylara karşı biçimlerdeki sadeliğiyle onun bu yeteneğini izleyiciye gösterir niteliktedir.

  Açtığı sergilerde olumlu eleştiriler aldı ve genç bir sanatçı olarak hızlı bir yükseliş gösterdi. Cuneo, Binicilik Sanatçıları Derneği başkanlığına seçildiğinde en olgun resimlerini yapmak için daha fazla çaba gösterdi. Resimlerinde genellikle hikayeler anlatan Cuneo, önce konuyu genel hatlarıyla çizer, daha sonra detaylandırır ve son vurucu noktalarla resmini bitirirdi.

  Çizime başlamadan önce çok fazla taslak çizer ve gerekli gördükçe bıkmadan defalarca düzeltme yapabilirdi. Resimlerinin pek çoğunda minik bir fare gizlidir. İzleyici bunu ilk bakışta göremeyebilir. Fakat pek çok kişi onu bulmak için resimde gezinip durur. Cuneo’nun eserleri Guildhall Sanat Galerisi, Londra Lloyd ve Royal Enstitü’de görülebilir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Terence Tenison Cuneo Tablo indexi

  İstasyona Giriş, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kinsaşa’da Akşam Treni, Tarih: 1975, Orijinal Boyut: 53.3 x 101.6 cm

  Gardan Hareket, Tarih 1974


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin