ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı Ç » Çizgen, Abdullah » Abdullah Çizgen Hayatı ve Eserleri (1911 – 1987)

Abdullah Çizgen Hayatı ve Eserleri (1911 – 1987)

Abdullah Çizgen hayatı ve eserleri

Abdullah Çizgen

Türk Realist Ressam Abdullah Çizgen 1911’de İstanbul’da doğdu.

Konya Türkmenlerinden olan sanatçının resme olan ilgisi ilkokul sıralarında başladı. Ressam Hasan Tahsin ve Necmeddin Okyay’ın teşviki ile orta öğrenimini tamamladıktan sonra Sanayi-i Nefise Mektebi-i Alisine girdi. 1932 yılında Feyhaman Duran atölyesinden mezun oldu.

Daha sonra Topkapı Sarayı Müzesine saray ressamı olarak atandı. Restorasyon eğitimi de alan sanatçı saray koleksiyonuna ait bir çok tablonun onarımında görev aldı.

Daha sonra Arkeoloji Müzesinde görev alan sanatçı kişisel sergilerinin yanısıra yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen bir çok sergiye eserleriyle katıldı.

Kübizm başta olmak üzere modern akımlarla ilgilendi ancak realizmde karar kılan sanatçı aynı zamanda birçok sanat topluluğunda da görev aldı.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Abdullah Çizgen tablo indexi

Topkapı Sarayından, Tarih: 1971, Orijinal Boyut: 54 x 65 cm

Topkapı Sarayı Bahçesinden

Topkapı Sarayı


Sanatçının eserlerini resim tuvali üzerine baskı olarak edinme imkanı

Kanvas baskı olarak hazırlanan çalışmalar, 3 cm derinlikli ahşap şasiye gerili ve asmaya hazır halde sunulmaktadır.
100 cm’yi aşan boyutlarda 4 cm derinlikli ahşap şasi kullanılmaktadır.

Kanvas tablo nedir ayrıntılı bilgi için

Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmakta, böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.Baskılarımız % 100 pamuklu ve pvc’den arındırılmış özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır.

Baskı ve kuruma işlemi bittikten sonra özel bir koruma katmanı sürülerek tablonun dış etkilere karşı dayanıklı olması sağlanmaktadır. Ancak, temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verebilir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.