Leonardo Da Vinci Mona Lisa tablosu

Leonardo Da Vinci Mona Lisa tablosu | La Gioconda

By editor

Posted in , , , , , , , | Tags : , , , ,

Leonardo Da Vinci Mona Lisa

Leonardo Da Vinci Mona Lisa tablosu yapılış tarihi 1503 – 1506.

Teknik: Ahşap Panel üzerine yağlı boya

Orijinal Boyut: 77 x 53 cm

Yer: Musée du Louvre, Paris

Mona Lisa tablosunun anlamı

Tam 1 milyar doları aşan değeriyle Mona Lisa, Louvre Müzesi’ndeki Rönesans dönemine ait eserlerin belki de en kıymetlisi. İtalyanlar bu tabloyu La Gioconda adıyla, Fransızlar ise La Joconde olarak biliyorlar. 15. ve 16. yüzyıl Rönesans resim sanatını temsil eden bu tablo, portre sanatı adına tüm zamanlarda yapılmış tabloların genellikle en güzeli olarak kabul ediliyor.

Dünyanın en ünlü tablosu olması dışında Mona Lisa, Leonardo’nun diğer tüm eserleri gibi imzasız ve tarihlenmemiştir. Tablonun adı, 16. yüzyılda Manerist ressam Giorgio Vasari’nin (1511-74) yazdığı ve 1550 yılı civarında yayınlanan Leonardo biyografisinden gelmektedir. Kitapta yazdığına göre bu tablo, Floransa’lı zengin ipek tüccarı Francesco del Giocondo’nun karısı Lisa Gherardini’ye aittir. Vasari’nin bahsettiğine göre Leonardo tabloyu yaparken modelinin yüz ifadesini canlı tutmak için müzisyen ve ozanlar çalıştırmıştır ki bu bilgi belki de tablodaki o çekici ve gizemli gülüşü açıklayabilir.Leonardo’nun genelde yaptığı şekilde tabloyu epey uzun bir zamanda bitirdiği, özellikle modelinin ellerinin duruşuyla ilgili olarak tablo bittikten sonraki 20 yıl içinde çalışmaya devam ettiği biliniyor. Mona Lisa günümüzde o kadar ünlü ve ulaşılmaz bir tablo ki Louvre’da sıcaklığı sürekli kontrol edilen korumalı kutusunda, yansıma yapmayan bir camın arkasında sırlarıyla oturmakta ve sadece kısa bir an o meşhur gülümsemeyi ucundan görebilirseniz, kendinizi şanslı saymalısınız.

Mona Lisa tablosu hakkında derin görüşler

mona lisa eller detay

mona lisa eller detay

Tabloda model bir sandalyede dik bir şekilde, hafif yan oturmaktadır ve yüzü ile göğsü ressama doğru dönüktür. Model, oturan bir Madonna gibi görünmesi için piramit benzeri bir duruş ile resmedilmiştir. Modelin sağ kolu, sandalyenin kol dayaması üzerinde duran sol kolunu kavramıştır. Modelin kollarının hafifçe kapalı duruşu, model ile ressam arasında bir mesafe olduğu izlenimini uyandırmaktadır. Arka planda görülen manzara, ufuk çizgisi sisli mavilikler içine gizlenmiş bir şekilde hava perspektifi ile yapılmıştır. Bu da kompozisyona güçlü bir derinlik kazandırmış, hatta sağ tarafta bulunan kayalık bölge ile solda uzanan düzlük arasında bir kontrast ortaya çıkarmıştır.

Bu kontrastın da resme sürreel bir atmosfer kattığını söyleyebiliriz. Mona Lisa’nın bir başka sürreel tarafı da modelin kaş ve kirpiklerinin olmayışıdır. Sanatçının bunu kasıtlı olarak yapmadığı biliniyor, zira taramalarda bunların resmin orijinal halinde bulunduğu görülmüştür. Bu yüz bölgelerinde renk pigmenti kullanılmış olması sonucu zamanla solmuş olması veya temizlik sırasında yanlışlıkla silinmiş olması muhtemeldir. Mona Lisa, Leonardo’nun yağlıboya resim sanatına katkısı olan Sfumato tekniğinin ustaca bir örneğidir. Bu teknikte renk alanları ve ton farkları arasındaki geçişler öylesine ince ve yumuşak bir biçimde yapılmıştır ki neredeyse farkedilemez.

Mona Lisa tablosu sırrı

Resmin tümünde uygulanmış olan Sfumato tekniği özellikle Lisa Gherardini’nin yüzünde, gözlerinin ve ağzının çevresindeki yumuşak konturlamada görülebilir. Bu teknik sanatçının daha önce yaptığı eseri Kayalıkların Bakiresi’nde de büyük bir başarıyla uygulanmıştır. Mona Lisa tablosu, gizemli bir hava ile pekiştirilmiş kuvvetli bir sükunet duygusu uyandırır. Tablodaki sükunet, sakin ve yumuşak renk paletinden gelmekte, Sfumato tonlamaları ve geçişleri yumuşaklığı pekiştirmekte, modelin piramit şeklindeki silüeti ile sade tül örtüsü resme bir harmoni katmaktadır.

mona lisa'nın gözleri

mona lisa’nın gözleri

mona lisa'nın dudakları

mona lisa’nın dudakları

Gizem ise şu faktörlere dayandırılabilir: Öncelikle modelin belli belirsiz çekici tebessümü, sanatçının sağ tarafına doğru bakışları ve neredeyse gerçek değilmiş ya da başka bir vücuda aitmiş gibi görünen elleri. Mona Lisa, sanatın tarihini yazan büyük ustalardan Leonardo da Vinci tarafından yaratılmış, 16.yüzyıl yüksek rönesans estetiğinin kusursuz bir örneğidir ve zaman içinde batı kültürünün güçlü bir simgesi haline gelmiştir.

Leonardo Da Vinci Mona Lisa KANVAS TABLO

Kanvas baskı olarak hazırlanan çalışmalar, 3 cm derinlikli ahşap şasiye gerili ve asmaya hazır halde sunulmaktadır.
100 cm’yi aşan boyutlarda 4 cm derinlikli ahşap şasi kullanılmaktadır.
Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmakta, böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.

Baskılarımız % 100 Pamuklu Tuval Üzerine, Orijinal Mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır.
Baskı ve kuruma işlemi bittikten sonra özel bir koruma katmanı sürülerek tablonun dış etkilere karşı dayanıklı olması sağlanmaktadır. Ancak, temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verebilir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.

Kanvas tablo nedir ayrıntılı bilgi için

Sipariş vermek için aşağıdaki canvastar linkine tıkla.

canvastar_isebanner-01b

Leonardo Da Vinci Mona Lisa YAĞLI BOYA TABLO REPRODÜKSİYON

Yağlı boya tablo reprodüksiyonlarımız, 3 cm derinlikli ahşap şasiye gerili ve asmaya hazır halde sunulmaktadır.
100 cm’yi aşan boyutlarda 4 cm derinlikli ahşap şasi kullanılmaktadır.

Çalışmalarda 1. sınıf, yüksek ışık hassasiyetine sahip yağlı boyalar ve % 100 keten ve pamuklu tuvaller kullanılmaktadır. Bu durum hem eserin kalitesini arttırmakta hem de uzun yıllar dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca, her tablo tür, ekol ve kompozisyona göre alanında uzmanlaşmış ressamlar tarafından hazırlanmaktadır. Çalışmalara eserin aslını yapan ressama ithafen, isminin yanına saygıyla ifadesi konularak imza atılmaktadır.

Yağlı boya tablo nasıl yapılır ayrıntılı bilgi için

Tablonun boyut alternatiflerine göre fiyatlarını öğrenmek, teslim süresi ve ödeme seçenekleri konusunda bilgi almak ve sipariş vermek için aşağıdaki linke tıkla ve mesaj gönder ya da hemen ara

BU ESERİN YAĞLI BOYA TABLO REPRODÜKSİYONUNU SİPARİŞ VERMEK İÇİN MESAJ GÖNDER

Share this story

btt