İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Daniell, William » William Daniell hayatı ve eserleri (1769 – 1837)

William Daniell hayatı ve eserleri (1769 – 1837)

  William Daniell

  William Daniell

  İngiliz Ressam William Daniell 1769 yılında Kingston’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarındayken, babasının ölümü üzerine manzara ressamı olan amcası Thomas Daniell ile yaşamaya gönderildi (1779).

  Daniell amcasına yardım ediyor, oymacılık işiyle uğraşıyor ve çizimleri yapmada yardımcı oluyordu. 16 yaşına geldiğinde amcasıyla birlikte Hindistan’a gitti. Burada William Hodges’in aquatin koleksiyonunda (Hindistan) Select Views’da (1785 -1798) belirtilen pitoresk manzara zenginliğinden ilham alan iddialı bir kuzey Hindistan turu planlamaya başladı. 1789 Ağustos’unda Thomas ve William nehirden Bhagalpur’a doğru yola çıktılar.

  Burada Doğu Hindistan Şirketi’nin bir çalışanı ve yetenekli bir amatör sanatçı olan Samuel Davis (1760-1819) ile birlikte kaldılar. Kanpur’a devam ettiler ve ardından karadan Delhi’ye geçip, yolda Agra, Fatehpur Sikri ve Mathura’yı ziyaret ettiler. Ertesi Nisan ayında Himalayalar’daki Srinagar, Uttarakhand ve Garhwal’a öncü bir tur yaptılar.

  Sanatçı 1794 Eylül’ünde İngiltere’ye döndü. Aynı yıl amcası ile Fitzroy Meydanı’ndaki 37 Howland Caddesi’ndeki evi kurdular. İlk önceliği Hindistan resimlerinden bir seçki yayınlamaktı. Seçilen resimler aquatint baskılara çevrildi. Farington, günlüğünde William’ın İngiltere’ye dönüşünde, gelecek yedi yılını sabah altıdan gece yarısına kadar aquatint tekniklerini mükemmelleştirmek için çalıştığını bildirmiştir.

  O dönemin en çok gelişen sanat dinamiği olan oryantalist temalara katkıda bulunabilmek için Uzak Doğu’da birçok yeri gezdi. Ayrıca suluboya resim kitabı A Voyage Round Great Britain için bütün İngiltere sahilini dolaştı. Eserleri Kraliyet Akademisi ve İngiliz Enstitüsü’nde sergilenen sanatçı 1822 yılında Kraliyet Akademisyeni oldu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  William Daniell tablo indexi

  Madras St George kalesi, Bengal Körfezi, Hava Fırtınalı, Tarih: 1833, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 67 x 107 cm, Yer: Yale Center for British Art, Londra

  Westminster Köprüsü ve Manastırı, Tarih: 1813, Orijinal Boyut: 31 x 47,5 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Yale Center for British Art, Londra

  Kuş Cenneti ve Karaca, Orijinal Boyut: 23 x 30.5 cm

  Cuma Camisi, Delhi, Orijinal Boyut: 47,5 x 75 cm

  Cava Adasındaki Sülünler, Tarih: 1831, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 23 x 30 cm


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin