İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dawson, Montague » Montague Dawson hayatı ve eserleri (1895 – 1973)

Montague Dawson hayatı ve eserleri (1895 – 1973)

  Montague Dawson

  Montague Dawson

  İngiliz Ressam Montague Dawson usta bir yat kaptanın oğlu ve bir ressam olan Henry Dawson’ın torunu olarak 1895’te Londra, Chiswick’te doğdu. Çocukluğunu Southampton’da denizlerde ve gemilerde geçirdi. 1910’da kısa bir süreliğine Bedford Row’da (Londra) bir sanat galerisinde çalışmıştı. I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Kraliyet Donanması’na katılarak sanat galerisindeki çalışmasına ara verdi.

  Savaş son bulunca, Dawson 1924’te St. George yatıyla düzenlenen Güney Denizleri Ekspedisyonu’nunda yer aldı. Bu süre boyunca Graphic Magazine’e düzenli olarak illüstrasyonlar gönderdi. Aynı yıllarda çalışmaları The Sphere adlı haftalık İngiliz gazetesinde yayınlandı.

  Dawson, tarihi olayları tablolarına taşıyan “profesyonel deniz ressamı” olarak sanat yaşamına devam etti. II. Dünya Savaşı sırasında tekrar The Sphere ile bu kez bir savaş ressamı olarak anlaştı. Kraliyet Deniz Ressamları Topluluğu’nun bir üyesi olarak eserleri 1946-1964 yılları arasında sürekli sergilendi. Bununla birlikte, 1917- 1936 yılları arasında Kraliyet Akademisinde de yer buldu.

  1930’larla beraber İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yanı sıra iki A.B.D. Başkanı, Dwight D. Eisenhower ve Lyndon B. Johnson tarafından da yaşayan en önemli deniz ressamı olarak addedildi. Yine 1930’larda Hampshire’a (Milford Upon Sea) taşındı ve uzun yıllar burada yaşadı.

  Montague Dawson’ın eserlerinin önemli bir kısmı Ulusal Denizcilik Müzesi (National Maritime Museum, Greenwich) ve Kraliyet Donanma Müzesi’nde (Royal Naval Museum, Portsmouth) bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Montague Dawson tablo indexi

  Hilalli Gecede Yelkenli, Boyut: 101,5 x 127 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Yelkenler Fora

  Süzülüş

  Sakinlik, Tarih: 1970, Orijinal Boyut: 110 x 140 cm

  Yat Yarışında

  Açık Denizde

  Yelkenli ve Dalgalı Deniz

  Güneşli Sular üzerinde Royal Charles, Orijinal Boyut: 71 x 10,7 cm

  Yat Yarışı, Orijinal Boyut: 28,2 x 46,8 cm

  Bulutlu Gün, Orijinal Boyut: 76,2 x 55,9 cm


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin