İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Delaunay, Robert » Robert Delaunay hayatı ve eserleri (1885 -1941)

Robert Delaunay hayatı ve eserleri (1885 -1941)

  Robert Delaunay

  Robert Delaunay

  Fransız Kübist, Orphist Ressam Robert Delaunay 1885 yılında Fransa’da varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 5 yaşındayken annesi ve babası boşanan Robert’i teyzesi yanına aldı. 1902 ve 1904 yılları arasında bir sahne dekoratörünün yanında çalıştı. Resim yapmaya akademik eğitim almadan başlayan genç Delaunay, 1905 yılında Henri Rousseau ve Jean Metzinger ile tanıştı. Paul Cezanne’in çalışmalarından da etkilenen sanatçı bu sıralarda Neo Empresyonist resimler yaptı. Daha sonra tarz arayışlarına başladı. 1908 yılında askerlik görevini yerine getirdikten sonra Paris’e gitti ve burada Kübist sanatçılarla bağlantı kurdu.

  Özgün çalışmalar

  Delaunay’ın ilk özgün çalışmaları 1909 – 1910 yılları arasında yaptığı Eyfel Kulesi resimleriyle ortaya çıktı. İki yıl sonra Salon des Independents’ ta sergilenen “Paris Şehri” adlı bir dizi eseri çok ses getirdi. Sanatçının soyut tarzda yaptığı çalışmaları Fransız sanatına devrim niteliğinde gelişmeler sağlamıştır. Chevreul’un renk teorisinin etkisiyle renkleri, müziğin farklı tonları gibi kendine özgü ritimsel bir düzende yeniden tanımladı. Bu tarza, sanat eleştirmeni ve şair Guillaume Apollinaire, Orfizm adını vermiştir.

  1912’de yayınladığı ‘Işık Hakkında’ adlı bir manifestoyla, ışık ile renk arasındaki bağlantıları açıkladı. Kübistlerden ve Fütüristlerden esinlenen Robert Delaunay, hareketin resimle ifade edilmesiyle ilgilenmiş ve parlak renklerle resmettiği daire ve çemberlerle, ışıkla hareketi çağrıştırmayı başarmıştır. Sadece renk ve dönen kompozisyonlar bu sonuca ulaşmasını sağlamıştır.  1912 – 1913 yıllarında çalıştığı “Simultanscheibe” adlı eserini, salt renk ilişkilerini işleyen ilk mükemmel soyut resmi olarak nitelemiştir. Robert Delaunay, 1920’li yıllarda portreler üzerine yoğunlaştı, Eyfel Kulesi motifini yeni bir bakış açısıyla yeniden ele aldı ve Koşucular adlı bir dizi eser üzerine çalıştı. 1930 yılında tekrar daha soyut bir üsluba yöneldi. Üç yıl sonra “Sonsuz Ritimler” adlı, büyük boyutlu tablolar oluşturmaya başladı.

  Daha önceki resimlerinde kullandığı parlak renkler yerine daha hafif tonlarda ince bir renk tabakası kullanmayı tercih etti. Robert ve karısı Sonia Delaunay 1937 Paris Dünya Sergisi için büyük boyutlu duvar resimleri ve dekorlar çalıştılar. 1939’da İkinci Dünya Savaşı başlayınca Paris’ten ayrılmak zorunda kalan aile Auvergne’e yerleştiler. Delaunay kanser hastalığı nedeniyle 1941 yılında Montpellier’de yaşamını yitirdi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Robert Delaunay Tablo Listesi;

  Eyfel Kulesi, Tarih: 1928, Boyut: 81,2 x 65,1 cm.

  Pencereler, Tarih: 1912, Teknik: Tuval üzeri karışık teknik, Orijinal Boyut: 79,9 x 70 cm, Yer: MOMA, New York

  Güneş ve Ay, Tarih: 1913, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 134,5 x 134,5 cm, Yer: MOMA, New York

  Cardiff Futbol Takımı, Tarih: 1916, Teknik: Kağıt üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 62,2 x 47 cm, Yer: MOMA, New York

  ritimler, Tarih: 1934, Orijinal Boyut: 145 x 113, Yer: Musee National d’Art Moderne Paris

  ritm yaşam sevinci, Tarih: 1930, Orijinal Boyut: 200 x 228 cm, Yer: Musee National d’Art Moderne Paris


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin