İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Derain, Andre » Andre Derain hayatı ve eserleri (1880 – 1954)

Andre Derain hayatı ve eserleri (1880 – 1954)

  Andre Derain

  Andre Derain

  Fransız Fauvist Ressam Andre Derain 1880 yılında Paris yakınlarındaki Chatou’da doğdu. Orta halli bir ailenin çocuğu olan Derain, Saint-Croix in Le Vesinet’te geleneksel bir eğitim aldıktan sonra Lycee Chaptal’da eğitimine devam etti. Ecole des Mines’ta mühendislik eğitimine başlayan sanatçı 1898’da eğitimini bıraktı.

  Daha 15 yaşında resme ilgi duyan Derain, arkadaşı Le Noe ile birlikte Jacomin ve oğlunun resim stüdyosunda çalışmaya başladı ve 1898’e kadar burada kaldı. Daha sonra sembolist sanatçı Eugene Carriere’in Paris’teki stüdyosunda resim derslerine başladı. Birkaç ay sonra oraya katılan Matisse ile tanıştı. Kısa bir süre sonra da onlara katılan Vlaminck ile tanışan Derain onunla çok yakın arkadaş oldu. Derain’in sanat kariyeri 1902 yılında askere çağrılmasıyla askıya alındı. Henüz çok fazla resim üretemeyen sanatçı, resim konusunda sık sık Vlaminck ile yazıştı. Resimleriyle ilgili yorumları Fauvizm’in ipuçlarını barındırıyordu.

  Andre Derain ile Matisse 1905 yılının yaz aylarını Collioure kasabasında birlikte resim yaparak geçirdiler. Yıl sonunda yepyeni bir anlayışla yaptıkları resimlerini Salon d’Automne’da sergilediler. Alışılmadık bir biçimde tüpten direk olarak sıkılmış parlak renklerle oluşan bu resimleri eleştirmen Louis Vauxcelles alaycı bir biçimde les Fauves (vahşi hayvanlar) diye isimlendirdi. Böylece Fauvizm hareketi doğmuş oldu.

  1907 sonrası

  1907’de Picasso dahil yirminci yüzyılın tanınmış sanatçılarının yaşadığı yer olan Montmartre’ye taşındı. Ertesi yıl Picasso ile Avignon’a gitti. Daha önce Vlaminck ve Matisse’in yaptığı gibi Picasso da Derain’in tarzının değişmesinde etki etkili oldu. Derain Avignon’a taşınmadan önce Kübizmden ve büyüleyici bulduğu Afrika masklarından etkilenmeye başlamıştı. Her ne kadar sanatçıların Kübizme olan ilgileri kısa sürse de Derain Picasso ve Braque ile 1910’a kadar çalıştı. O sıralarda önceden hayran olduğu Kübizme olan bakış açısı değişti. Cezanne’ın mükemmelliği başarma çabasının özgür düşünceyle uyuşmadığını düşünüyordu.

  Bu sıralarda Derain’in resimlerinde rengin rolü gitgide azalırken biçimler belirginleşti. Bu nedenle 1911 – 1914 arası yaptığı çalışmalar ressamın Gotik dönemi olarak tarihe geçti. 1914’te I.Dünya Savaşı çıkınca askere gitti ve 1919’a dek fazla resim yapamadı. Fakat bu arada André Breton’un Mont de Piete adlı kitabı için illüstrasyonlar tasarladı. Savaştan sonra bir tiyatroda set tasarımcısı olarak çalıştı ve en az on bir bale tasarımı yapan sanatçı bu alanda başarılı oldu ve daha sonra pek çok bale tasarımına imza attı. Sonraki dönemlerde eski sanatçı arkadaşlarını bıraktı ve aristokrat çevrede aktifleşti ve 1928’de Carnegie Ödülü’nü aldı.

  II. Dünya Savaşı’ında Fransa Almanlar tarafından işgal edildiğinde Derain Paris’te yaşıyordu. Fransa kültürünü temsil eden sanatçı Almanlar tarafından çok ilgi gördü ve 1941 yılında resmi bir ziyaret için Almanya’ya davet edildi. Birkaç Fransız sanatçıyla Almanya’da Nazi heykeltıraş Arno Breker’in Berlin’deki sergisine katıldı. Sanatçının bu girişimi, Nazi işbirlikçisi olarak görülmesine neden oldu ve daha önce onu destekleyen pek çok kesim tarafından dışlandı. Andre Derain ,1954’te Garches, Hauts-de-Seine’de bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin