İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dillis, Johann Georg von » Johann Georg von Dillis hayatı ve eserleri (1759 – 1841)

Johann Georg von Dillis hayatı ve eserleri (1759 – 1841)

  Johann Georg von Dillis

  Johann Georg von Dillis

  Alman Ressam Johann Georg von Dillis 1759 yılında Bavyera’da doğdu. Münih’e kardeşinin yanına gönderildi ve orada Bavyera Prensi Elector Karl Theodore’nın desteğiyle eğitim aldı. Başlangıçta rahiplik eğitimi görüyordu. Fakat 1786’da resme olan ilgisi onu çizim yapmaya yöneltti. 1790’da soylu koleksiyonuna sahip Hofgarten Galerisi müdürlüğüne getirildi. Tüm kariyeri boyunca saray küratörlüğü yapmaya devam etti. Bu ona özgürce seyahat etme imkanı veriyor ve bu sayede Avrupa sanatıyla ilgili bilgisini geliştireme fırsatı bulabildi.

  1792 yılında Dresden, Prague ve Viyana’ya yolculuk yaptı. 1794’te de doğadan suluboya çalışma fırsatı bulduğu İtalya’ya ilk turunu gerçekleştirdi. Sonraki İtalya turunda Roma’ya geçti. Orada onu açık havada resim yapmaya teşvik eden Pierre Henri de Valenciennes ile tanıştı. Simon Denis ve William Turner’ın resimlerini çalıştı. Jean-Joseph-Xavier Bidauld tarafından yapılmış yağlı boya taslakları gördü ve veliaht Ludwig ile birlikte Napolyon Müzesi’ni ziyaret etti. Daha sonra veliahta koleksiyon için sanatsal materyaller tavsiye etti.

  İtalya’ya krallık koleksiyonuna resim biriktirmek için pek çok kez yolculuk yaptı. Yaşamının sonuna kadar bu çalışmalarını sürdürdü. Dillis, Bavyera’da çalınan resmin Münih’e geri getirilmesi için Napolyon tarafından görevlendirildi. 1817’nin ardından o ve Ludwig, Roma’da dört ay geçirdikten sonra Sicilya’ya yolculuk yaptı. Dillis, 1836 yılında açılan Alte Pinakothek’in koleksiyonunun şekillenmesine yardım etti. Sanatçı, 1841 yılında Münih’te yaşama veda etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Johann Georg von Dillis tablo indexi

  Roma Quirinale Tepesine Bakış, Tarih: 1818, Orijinal Boyut: 30,7 x 43,5 cm, Yer: Bayerische Staatsgemaldesammlungen, Münih

  Roma St Peters’e Bakış, Tarih: 1818, Orijinal Boyut: 29,2 x 43,4 cm, Yer: Bayerische Staatsgemaldesammlungen, Münih

  Roma Capitoline Tepesine Bakış, Tarih: 1818, Orijinal Boyut: 29,8 x 43,7 cm, Yer: Bayerische Staatsgemaldesammlungen, Münih

  Manzara, Tarih: 1800, Orijinal Boyut: 19,3 x 25,4 cm, Yer: Kunsthalle, Bremen

  Prater Adasından, Tarih: 1800, Orijinal Boyut: 20,2 x 26,2 cm, Yer: Kunsthalle, Karlsruhe


  Etiketler:

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin