İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dillon, Frank » Frank Dillon hayatı ve eserleri (1823 – 1909)

Frank Dillon hayatı ve eserleri (1823 – 1909)

  Frank Dillon

  İngiliz Oryantalist Ressam Frank Dillon 1823 yılında Londra’da doğmuştur. Babası ipek işiyle uğraşan ve suluboya koleksiyonu yapan bir iş adamıydı. Önce Kuzey Londra’da bir bölge olan Tottenham’daki Bruce Castle Okulu’nda eğitim aldı. Küçük yaşta sanata yeteneği olduğunu belli etti. 22 yaşındayken Kraliyet Akademisi’ne girmiştir ve James Holland’ın öğrencisi olmuştur. Ondan mimari çizimler, bitki örtüsü tasviri, manzaralar konusunda eğitim aldı. İlk eserini 1850 yılında Kraliyet Akademisi Tagus, Lizbon’da sergiledi. Mısır, Norveç, Japonya, İspanya, İtalya ve pek çok Avrupa ülkesinde uzun yıllar yaşamıştır. 1850’den 1903 yılına kadar eserleni Kraliyet Akademisi’nde sergilemiştir.

  1882’de Suluboya Kraliyet Ressamlar Enstitüsü’ne katıldı. Ayrıca bu seyahatleri sırasında tanıştığı çevrelerin ve sanatçıların eserlerinin Londra’da sergilenmesi için çaba sarfetmiş ve 1862 ve 1878’deki Londra sergilerine Mısır ve Japon sanatçıların katılımını sağlamıştır. Ayrıca, 1876 yılında Japonya’yı ziyaret etti ve orada yaşadığı süre boyunca kültürleri ve geleneklerini inceleyerek bir buçuk yıl geçirdi. Ayrıca, Avrupa stilleri ve çizimlerine kıyasla benzersiz olan Japonya’nın sanat stillerine odaklandı. “Japon ve Çin Sanat Eserleri Sergisi” kataloğu için kapak hazırlamak üzere görevlendirildi. Sergi 1878 yılında Burlington Güzel Sanatlar Kulübü’nde yapıldı.

  1909 yılına kadar resim çalışmalarına Londra’da devam eden sanatçı, parlak renkleri ve güçlü detaycılığı ile peyzajlarının yanısıra, mistik Arap kültürünü en iyi yansıtan ressamlardan biri olarak ün yapmıştır.

  Sanatçının, İtalyan Devrimi zamanında genç bir gazeteci olan Giuseppe Mazzini ile ömür boyu süren bir dostluğu olduğu bilinmektedir. O da siyasi hareketlerle ilgileniyordu ama hiçbir zaman aktif katılım göstermedi. Hayatı boyunca evlenmedi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Frank Dillon tablo indexi

  Müftü Şeyh el Mahadi’nin Evi Kahire, Orijinal Boyut: 50,8 x 40,6 cm

  Nil Nehrine Bakış, Orijinal Boyut: 59.7 x 106.7 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin