İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dongen, Kees van » Kees van Dongen Hayatı ve Eserleri

Kees van Dongen Hayatı ve Eserleri

  Kees van Dongen

  Kees van Dongen (1877 – 1968)

  Fransız Fauvist Ressam Kees van Dongen 1877’de Rotterdam’da doğdu. İlk eğitimini 1892 – 1894 yılları arasında Rotterdam Güzel Sanatlar Akademisinde aldı. 1899’da Paris’e taşındı. 1904’te sanat simsarı Ambroise Vollard Lafitte caddesindeki galerisini sanatçının kişisel sergisine tahsis etti.

  Bir sene sonra Henri Matisse, André Derain, Albert Marquet, Maurice de Vlaminck, Charles Camoin ve Jean Puy ile Salon d’Automne’de sergi yaptı. Bu sanatçı grubunun parlak renkleri, sanat eleştirmeni Louis Vauxcelles tarafından Fauves (‘Vahşi Canavarlar’) olarak adlandırılmalarına neden oldu.

  Pablo Picasso ile tanışmasının ardından Bateau Lavoir’deki atölye çevresine katıldı. Burada başta Endülüs’ten gelen Max Jacob, Guillaume Apollinaire ve Andre Salmon ile tanışıp bir arkadaş çevresi oluşturdu.

  Bu çevreye daha sonra Juan Gris ve Georges Braque de dahil oldu. 1905’te fauvizm ekolünde eserler vermeye ağırlık verdi.

  1908 – 192 arası Almanya, İspanya, Fas ve Mısır’a seyahatler yaptı. 1909’da Dresden’deki Brücke (köprü) sanatçılar grubunun üyesi oldu ve onlarla birlikte bir çok etkinliğe katıldı. 91 yaşında Monte Carlo’da öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Kırmızı Gelincik, Tarih: 1919, Boyut: 54,6 x 45,7 cm, Yer: Museum of Fine Arts Houston.

  Luisa, Tarih: 1920, Boyut: 55 x 46.2 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Siyah Şapkalı Kadın, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya.

  Soprano, Tarih: 1908, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 100 x 81,3 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin