İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dove, Arthur » Arthur Dove Hayatı ve Eserleri

Arthur Dove Hayatı ve Eserleri

  Arthur Dove

  Arthur Dove (1880 – 1946)

  Amerikalı Modernist Ressam Arthur Dove 1880 yılında New York’taki Canandaigua’da dünyaya geldi. 1903’te Cornell Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, 1930’a kadar geçimini sağlamak için bir dergide illüstratör olarak çalıştı. 1907’de ressam Alfred Maurer’e ve Arthur B. Carles, Jr. İle Avrupa gezisinde katıldı. Dove, zamanının çoğunu Fauvizm sanatını gördüğü Paris’te geçirdi ve özellikle Henri Matisse‘nin eserlerinden etkilendi.

  1908 ve 1909’da Salon d’Automne’de sergi açtı. Dove, 1910’da Amerika’ya geri döndü ve soyutlamaya doğru eğilimi artarken, izlenimci bir tarzda eserler yapmaya devam etti. Bu eserler, Wassily Kandinsky’nin ilk soyutlamalarına çok benziyordu; ancak her iki sanatçı aynı dönemde ve aynı çizgide çalıştıkları için Dove’un Kandinsky’den etkilenmesi ihtimali yoktu.

  Dove, resimlerinde, doğanın özünü, gereksiz şekillerden kurtarmaya ve ritimleri vurgulamaya çalışıyordu. Kalın boya tabakalarıyla oluşturduğu kompozisyonlarında kendine özgü bir renk paleti ve basitleştirilmiş konturlar kullanıyordu.

  Dove, 1911’de New York’taki Alfred Stieglitz’in galerisinde bir grup sergisinde eserlerini sergiledi. Ertesi yıl oradaki 10 soyut eseriyle ilk kişisel sergisini açtı. Dove’un çalışmaları, makineler ve materyalizm çağında doğaya, sahip olunması gereken bir metadan çok, yaşanacak bir yer olarak dikkat çekti. İnsan ve çevrenin bağlantısını vurgularken duygu yüklü ve zekice renklendirilmiş doğa harikaları resimliyordu. Fransız Modernizminin belirgin etkisine rağmen Dove’un sanatı, doğayı ulusun yaşayan geçmişi olarak gören Amerikan kültür ve sanatsal geleneklerine sıkı sıkıya bağlıydı.

  Dove Amerika’nın ilk modern sanat grubu olan Alfred Stieglitz’in grubunun önde gelen üyesiydi. Kollektif, temsili ve anlatı sanatından koparak, stilleri, renkleri, kompozisyonları ve biçimleri açısından yenilikçi ve çoğunlukla soyutlanmış eserler yaratan sanatçı hayatının son yılına kadar çalışmaya devam etti. 1946 yılında kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Arthur Dove tablo indexi

  Bulutlar ve Deniz, Tarih: 1930, Boyut: 75,2 x 100,6 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art New York.

  Doğa Simgeleri No 2, Tarih: 1911, Orijinal Boyut: 45,8 x 55 cm, Yer: The Art Institute of Chicago, Chicago

  Eleştiri, Tarih: 1925, Orijinal Boyut: 50,2 x 34,3 cm, Yer: Whitney Museum of American Art, New York

  Gök Gürültülü Fırtına, Tarih: 1921, Orijinal Boyut: 54,6 x 46 cm, Yer: Columbus Museum of Art, Columbus

  Kafes ve Tente, Tarih: 1941, Boyut: 55,9 x 91,5 cm.

  Tekne Girişi Geçerken, Tarih: 1929, Boyut: 51.4 x 71.8 cm.

  Yelkenliler, Tarih: 1911, Boyut: 45,4 x 54,6 cm, Yer: Terra Museum of American Art Chicago.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin