Herbert James Draper hayatı ve eserleri (1863 – 1920)

Herbert James Draper

Herbert James Draper

İngiliz Klasisist Ressam Herbert James Draper 1863 veya 1864 yılında Londra’da doğdu. St. john’s Wood Art School ve Royal Akademi’de öğrenim gördü. 1887’de ve 1888’de Kraliyet Akademisi’nde ilk kez sergilenen eserleriyle bir seyahat bursu kazandı ve eğitimini Paris’te Jules-Joseph Lefebvre ve Gustave Boulanger’ın öğrencisi olarak Akademi Julian’da tamamladı.

1889’da Kraliyet Akademisi Altın Madalyası ve bir başka burs kazandı. Bununla 1890’lı yılların çoğunu Avrupa’yı dolaşarak, İspanya ve İtalya gibi şehirleri ziyaret ederek geçirdi. İngiltere’ye dönüşünde mitolojik konulara özel ilgi duyan bir ressam ve illustratör olarak çalışmaya başladı. Draper’in eserlerindeki başlıca tema kadınlar ve onların suyla olan ilişkisidir. En başarılı eserlerinin hemen hepsinde çıplak kadınları deniz veya ırmak kıyısında betimlemiştir.

Draper, Royal Akademi’nin bir üyesi olmamasına rağmen, davet edildiği için, klasik veya romantik temalı bir dizi eserini düzenli olarak Akademi’de sergiledi. 1894’te “The Sea Maiden” adlı tablosu çok dikkat çekti ve övgüyle karşılandı. Üç yıl sonra “The Foam Sprite” adlı tablosu Avustralya’daki bir müze tarafından satın alındı. 1898 yılında Icarus için yaptığı “The Lament” adlı eseri, 1900’de Paris’te Exposition Universelle’de altın madalya kazandı ve daha sonra Tate Gallery tarafından satın alındı.

Mitolojik konulara ek olarak Draper, bir portre ressamı olarak da tanınıyordu. Birçok İngiliz aristokrat, ailelerinin ve çocuklarının portrelerini Draper’a yaptırıyordu. Bu başarısına rağmen Draper’ın şöhreti, pek çok sanat eleştirmeni ve meraklısı tarafından olumsuz eleştiri alınca hızla azaldı. Sanatçı, Royal Akademisi’nde sanat eğitimi vermeye devam ederken, son başarılı sergisini 1913’te Leicester Galerisi’nde açtı.

Sanatçının Tablo Listesi

Herbert Draper Halkon
Halkon

Herbert Draper Gün Doğumu Yıldızı
Gün Doğumu Yıldızı

Herbert Draper Nü

Herbert Draper Icarus'un Matemi
Herbert Draper Icarus’un Matemi

Herbert Draper Eskiz
Eskiz

Herbert Draper Su Perisi
Herbert Draper Su Perisi

Herbert Draper Uçan Balık
Uçan Balık

Herbert Draper Afrodit'in incileri
Afrodit’in incileri

Herbert Draper Gül Demetleri
Herbert Draper Gül Demetleri

postline

Herbert James Draper tablo indexi

Halkon, Tarih: 1915, Orijinal Boyut: 155 x 216 cm

Gün Doğumu Yıldızı, Orijinal Boyut: 54 x 32 cm

Icarus’un Matemi

Eskiz, Orijinal Boyut: 46 x 61 cm

Su Perisi, Orijinal Boyut: 61 x 114,3 cm

Uçan Balık, Orijinal Boyut: 94 x 61 cm

Afrodit’in incileri

Gül Demetleri, Orijinal Boyut: 51 x 68,5 cm