İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Victor Dubreuil » Victor Dubreuil Hayatı ve Eserleri

Victor Dubreuil Hayatı ve Eserleri

  Victor Dubreuil (1840 – 1908)

  Fransız Ressam Victor Dubreuil 1840 civarında Fransa’da doğdu. 1862 – 1865 yılları arasında gerçekleşen Fransız müdahalesi sırasında Meksika’da askerlik yaptı  ve Franco-Prusya Savaşı’nın başlangıcına kadar Orduda kaldı. 

  Daha sonra bankacılığa başladı ve bankacılık üzerine bilinen makaleleri vardır. Yazdığı makalelerde para hareketlerinin türleri ve bankacılık sektöründeki problemleri ele almıştır.

  Daha sonra La Politique d’Action başlıklı kısa süreli bir gazetede yazı yazmaya başladı. Afrika Kalkınma Şirketi (Doğu Hindistan Şirketi’nin Fransızcası eşdeğeri) ile ilgili ve işçilerin acımasızca sömürülmesine karşı siyasi talepleri oldu.

  Sosyalist misyonuna uygun olmasına rağmen beklenen etkiyi yaratmayan bu eylemleri onu hayal kırıklığına uğrattı. 1886 yılına gelindiğinde New York’ta yaşıyordu. Aynı zamanda yaratıcı kişiliği sayesinde 1888’de pantolon askısı tasarımı için bir patent aldı.

  Hiç şüphesiz sosyalist inançlarından kaynaklanan ve onun acayip isteksizliğiyle desteklenen para konusundaki sürekli tasviri, dönemin zenginliğinin brüt görüntüleri üzerine bir yorum olarak işlev görmektedir. Aynı zamanda kapitalizmin temel karakteristiğini yansıtan ikonlar olarak da değerlendirilmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Fıçılarla Para I, Orijinal Boyut: 60 x 50 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Fıçılarla Para II, Tarih: 1897, Orijinal Boyut: 63,5 x 76,2 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Fıçılarla Para III, Tarih: 1897, Orijinal Boyut: 61 x 45,8 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin