İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı E » Anton Einsle » Anton Einsle Hayatı ve Eserleri

Anton Einsle Hayatı ve Eserleri

  Anton Einsle

  Anton Einsle (1801 – 1871)

  Avusturyalı Akademik Klasik Ressam Anton Einsle 1801’de Viyana’da doğdu. 13 yaşında heykeltıraş ve ressam Josef Klieber yönetimindeki Viyana Akademisi’nde eğitime başladı. 1817’de 16 yaşında ilk ödülüne layık görüldü. İlk minyatür ve portrelerini 1827 yılında verdi. Eserleri, Prag ve Dresden’deki büyük sergilerde ve 1830’dan itibaren Viyana’da sergilenmeye başladı.

  Einsle, 1829 yılından itibaren Prag’da, 1832 den sonra Budapeşte’de çalıştı. Kamuya mal olmuş popüler bir portre ressamı oldu. 1838’de imparatorluk ailesinin ressamı olarak atandı ve kendisine Hofburg’da büyük bir stüdyo verildi.

  Çok sayıda ortak çalışanlarından biri daha sonradan Hofmuseum’un müdürü oldu Eduard von Engerth’dir. Avusturya İmparatoru Franz Joseph I’in remi görevlisi olarak otuza yakın portresini yaptı.

  Eserlerinde, detaylı çalışma tekniği, sakin fırçası ve güçlü renk paleti oldukça dikkat çekicidir. Modellerinin yüz ifadelerini kalıcı kılabilmek ve anlamı güçlendirebilmek için gözleri çalışırken bakış açılarını çok yoğun bir şekilde işlemiştir.

  Ayrıca renk kartelasında cilt renkleri için özel bir yöntemle renk hazırladığı bilinmektedir. Eserleri başta Avusturya’da olmak üzere yurt dışında da bir çok müzede sergilenmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Ayna önünde Kadın, Tarih: 1841, Orijinal Boyut: 96 x 127 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Bir Kadının Portresi, Tarih: 1830, Orijinal Boyut: 70,5 x 59,5 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin