İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı E » Ferencz Franz Eisenhut » Ferencz Franz Eisenhut Hayatı ve Eserleri

Ferencz Franz Eisenhut Hayatı ve Eserleri

  Ferencz Franz Eisenhut

  Ferencz Franz Eisenhut (1857 – 1903)

  Alman Oryantalist Ressam Ferencz Franz Eisenhut 1857’de Nova Palanka’da doğdu. Babası Franz’ın bir tüccar olmasını umuyordu, ancak Macar ressam Telepy Károly onun resim yapma yeteneğini keşfetti. Avukat Karl Mezey ve eczacı Karlo Harliković  başta olmak üzere Palanka’nın nüfuzlu vatandaşları, onu desteklediler.

  1875-1877 yılları arasında Budapeşte Macar Kraliyet Çizim Okulu’nda okudu. Daha sonra Münih Güzel Sanatlar Akademisi öğrencisi oldu. Macar ressamı Gyula Benczúr’un sınıfında 1883 yılına kadar orada eğitim gördü.

  Akademi’yi bitirdikten sonra doğuya seyahat etti ve ilk kez Kafkasya’yı ziyaret etti. Ertesi yıl Budapeşte’de ilk sergisini açtı. Doğu yaşamı ona ilham kaynağı oldu ve nitelikli oryantalist tablolar üretti. 1883 ve 1884’te Tiflis ve Bakü’yü ziyaret ederek bir kez daha Kafkasya’ya gitti.

  1886 ve 1887’de Napoli’den Tunus’a ve Cezayir’e gitti. Daha sonra Münih, Paris ve Madrid’de sergiler yaptı. 1894’te Budapeşte’deki New York Sarayı’nın içini boyadı.

  1897’de Palanka’ya döndü ancak 1901’de tekrar Buhara emirinin daveti ile Buhara’ya gitti. Döndükten sonra 1903’te hastalığı nedeniyle öldü. Resimlerinin birçoğu Avrupa’daki ahşap atölyeleri tarafından reprodüksiyon olarak yeniden üretildi. 


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Paşanın Cariyesi, Orijinal Boyut: 59,7 x 39,4 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Şifacı Beyrut, Tarih: 1886, Boyut: 60 x 43 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Uzanmış Yatan Cariye, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin