Henry d’Estienne hayatı ve eserleri (1872 – 1949)

Henry d'Estienne

Henry d’Estienne

Fransız Oryantalist Ressam Henry d’Estienne 1872’de Conques sur Obreil’de doğdu. Paris’e taşınmadan önce Carcassone’da ve Montpellier’de okudu ve Ecole des Beaux-Arts’ın eline geçmeden önce Ếcole Nationale des Arts Decoratifs’e gitti ve Jean-Leon Gerome‘un öğrencisi oldu.

Sanatçı en iyi oryantalist konuların ressamı olarak bilindi. Türkiye’ye ve Mısır’a gitti. 1927-1929 yılları arasında yaptığı çalışmalar Kahire ve İskenderiye’de sergilendi. Kral Fouad’in eserlerinin birçoğuna sahip olduğu Mısırlı üst düzey yetkililerden bir dizi portre siparişi aldı. Ayrıca Expositions Artistiques de l’Afrique Française’de yer aldı.

Bir oryantalist ressam olarak ünlemesi, 1931’de Paris’te düzenlenen Büyük Exposition Coloniale Internationale için güzel sanatlar komisyonu ve jüri üyesi olarak atanmasına yol açtı. Breton geleneklerini, ritüelleri, festivallerini ve kostümlerini resmetti ve 1904 Salonunda sergilenen ve  Musée du Lüksemburg için satın alınan Brittany’de Bir Şölen isimli tablosunu yaptı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, çoğunlukla karısı ve kızının birkaç resmini yaptığı portrelere ağırlık verdi. Çalışmaları, bir dizi Paris galerisinde, özellikle Galerie Georges Petit ve Galerie Bernheim’de sergilendi. 1937’de Paris Uluslararası Fuarında altın madalya kazandı. 1998’de Paris’te sanatçının stüdyosundaki 270’ten fazla resim ve çizimin satışa sunulduğu bir müzayede yapıldı.

Henry d’Estienne tablo listesi

Henry d'Estienne Ekmek Taşıyan Arap Kız
Ekmek Taşıyan Arap Kız