Sam Francis hayatı ve eserleri (1923 – 1994)

Sam Francis

Sam Francis

Amerikalı ressam Sam Francis 1923’te California’da Katherine Lewis Francis ve Samuel Augustus Francis’in oğlu olarak dünyaya geldi. Müziğe olan ilgisini cesaretlendiren annesinin 1935 yılında ölümü onu derinden etkiledi, ancak daha sonra üvey annesi Virginia Peterson Francis ile güçlü bir bağ geliştirdi.

II.Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusunun Hava Kuvvetlerinde görevli olan Francis, test uçuşu sırasında yaralandı ve bir kaç yıl hastanede yattı. 1945 yılında David Park tarafından hastanede ziyaret edildikten sonra resim yapmaya başladı. Hastaneden çıktığında sanat eğitimi için Berkeley’e döndü. Lisans derecesini (1949) ve yüksek lisans derecesini (1950) California Üniversitesi, Berkeley’de aldı.

Francis başlangıçta Mark Rothko, Arshile Gorky ve Clyfford Still gibi soyut ekspresyonistlerin çalışmalarından etkilendi. Daha sonra ikinci nesil soyut ekspresyonist Joan Mitchell ve Helen Frankenthaler gibi sanatçılarla ilişkilendirildi. 1950’li yıllarını Paris’te geçirdi. 1952 yılında Galerie Nina Dausset’te ilk sergisini gerçekleştirdi. Paris’teyken Tachisme ile bağlantı kurdu ve sanat eleştirmenleri Michel Tapié ve Claude Duthuit tarafından eserleri destek gördü.

1950 ile 1958 yılları arasında Paris, Tokyo, Mexico City, Bern ve New York şehirlerini gezerken çalışmalarını sürdürdü. Fransız modern resmi, Asya kültürü ve özellikle Zen Budizm’den etkilenen sanatçının bu etkisi sanat çalışmalarına da yansıdı. 1953 yılındaki “Big Red” tablosundan sonra New York Modern Sanat Müzesi’nde “On İki Sanatçı” sergisine dahil olan Francis, uluslararası alanda hızlı bir yükselişe başladı.

Francis, 1956-58 yıllarında Kunsthalle, Basel ve 1959’da New York Chase Manhattan Bankası için büyük duvar resimleri çizdi.

1960 – 63 yılları arasında içinde “Blue Balls” serisi de bulunan bir kaç sanat serisi yaptı.

1960’lı yıllarda Francis California’ya döndü. 1965 yılında geniş canvaslara minimal renkler ve kalın çizgilerle yorumladığı yeni sanat serilerine başladı.

Sanatçının Tablo Listesi

Sam Francis isimsiz kompozisyon
isimsiz kompozisyon

Sam Francis Renk Yağmuru
Renk Yağmuru

Sam Francis isimsiz lekeler
isimsiz lekeler

Sam Francis Turkuaz Derinliği
Turkuaz Derinliği

Sam Francis Renk Teması
Renk Teması

Sam Francis Sarı ve Mavi Dengesi
Sarı ve Mavi Dengesi

Sam Francis Mavi Damlalar
Mavi Damlalar

Sam Francis Maviler Arasında
Maviler Arasında

Sam Francis tablo indexi

isimsiz kompozisyon

Renk Yağmuru

isimsiz lekeler, Tarih: 1974

Turkuaz Derinliği

Renk Teması, Tarih: 1964

Sarı ve Mavi Dengesi, Tarih: 1962, Orijinal Boyut: 60 x 92 cm

Mavi Damlalar, Tarih: 1962, Orijinal Boyut: 36 x 49 cm

Maviler Arasında, Tarih: 1957, Orijinal Boyut: 275 x 487 cm