Lucien Freud

Lucien Freud hayatı ve eserleri (1922 – 2011)

By editor

Posted in , | Tags : , , , , , ,

lucien freud portreLucien Freud

Alman asıllı İngiliz Modernist Ressam Lucien Freud 1922’de Berlin’de doğdu. Sigmund Freud’un torunudur. 1933’te ailesi ile Nazizm’den kaçarak İngiltere’ye yerleşti. Önce Londra’daki Central School of Art’da eğitim gördü. Ardından 1939’dan 1942’ye kadar, Dedham’da Cedric Morris’in Doğu Anglian Resim ve Çizim Okulu’nda eğitimini sürdürdü. 1942-43 yılları arasında Londra Üniversitesi’nin bir parçası olan Goldsmiths Koleji’ne de katılmıştır.

1943’te şair ve editör Meary James Thurairajah Tambimuttu, genç sanatçıya Nicholas Moore’un Cam Kulesi başlıklı bir şiir kitabının görsellerini sipariş verdi. 1946 yazında, John Craxton’u ziyaret etmek için birkaç ay boyunca Yunanistan ziyareti yaptı.

Freud daha sonra “Londra Okulu” olarak adlandırılan bir figüratif sanatçılar grubuna katıldı. Bu grup, birbirlerini çok yakından tanıyan ve figüratif tarzda ve aynı zamanda bireysel de çalışan sanatçılardan oluşuyordu. Grub, Francis Bacon, Frank Auerbach, Michael Andrews, Leon Kossoff, Robert Colquhoun, Robert MacBryde, Reginald Grey’den oluşuyordu 1949-1954 yılları arasında Londra Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Slade Güzel Sanatlar Okulu’nda konuk öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Lucien Freud tablo listesi

Orkide

Uykuda Nü

Bakış

istirahat

Oturan Nü

Düşünceli Nü

Koltukta Nü

Share this story

btt