Mark Gertler hayatı ve eserleri (1891 – 1939)

Mark Gertler

Mark Gertler

İngiliz Realist Ressam Mark Gertler 1891’de Spitalfields, Londra’da doğdu. Erken yaşta çizim yeteneğinin farkına varıldı. 1906’da okulu terk edip, Regent Street Polytechnic’de sanat derslerine girdi. Ailenin yoksulluğundan dolayı bir yıl sonra terk etmek zorunda kaldı ve Aralık 1907’de vitray şirketi Clayton & Bell’de çırak olarak çalışmaya başladı.

1913’te Gertler yazar ve şair Gilbert Cannan ile tanıştı ve Cannan daha sonra kendisini  Cholesbury’daki Mill House’da kalmaya davet etti. Cannan, Lady Ottoline Morrell’i Gertler’ın resimlerine tanıtmak ve çalışmalarını desteklemek için cesaretlendirdi. Cannan ve Gertler’ın dostluğu, Cannan’ın giderek kararsız davranışlarından dolayı 1916’dan sonra azaldı.

Gertler’in daha sonraki eserleri, giderek kötüleşen sağlık durumu nedeniyle kontrastları artmaya başladı. 1920’de tüberküloz teşhisi kondu.

1930’da Gertler, Marjorie Greatorex Hodgkinson ile evlendi ve 1932’de bir oğlu oldu. 1930’lu yıllarda resim çalışmalarındaki aralıklı gelirlerini tamamlamak için Westminster Sanat Okulu’nda yarı zamanlı bir öğretmen oldu.

Mark Gertler tablo listesi

Mark Gertler Mutlu Dönüş
Mutlu Dönüş