Henri Gervex hayatı ve eserleri (1852 – 1929)

Henri Gervex

Henri Gervex

Fransız Akademik Klasik Ressam Henri Gervex 1852’de Paris’de doğdu. Eğitimini Alexandre Cabanel, Pierre-Nicolas Brisset ve Eugène Fromentin’in yanında çalışarak tamamladı. İlk çalışmaları çoğunlukla mitolojik konulara yönelik idi. Alfred de Musset’in bir şiirine dayanan 1878’deki Rolla tablosu, Salon de Paris jürisi tarafından ahlaka aykırı olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Gervex daha sonra kendisini modern yaşamın temsilciliğine adadı ve Rembrandt’ın Anatomy Lesson adlı kitabının modern bir ifadesi olan Salpétrière’de Dr Péan’la (“The Operation”) tablosu ile başarının kapılarını araladı. Birkaç önemli resmi kamu binalarının dekorasyonunda kullanıldı. Bunlardan ilki Palais de l’Industrie’de Ödüllerin Dağılımı (1889), II. Nicolas’ın Koronası, Belediye Başkanlarının Ziyafeti (1900) ve portre grubu La République Française’dir. Paris’te Hôtel de Ville’deki salle des Fêtes’in (tiyatro salonu) tavanı ve Emil-Henri Blanchon ile birlikte 19. bölgede düzenlenen dekoratif paneller, Alfred Stevens ile birlikte bir panorama, Yüzyılın Tarihi (1889) ‘tablolarını yaptı.

Yağlıboya ve pasteldeki sayısız portre yanı sıra, Trinity Kilisesinde Karşılaşma, Toptan Dönüş, Diana ve Endymion, İş, Sivil Nikâh, Büyükelçilerde, Takımadalar, Nana ve Annelikte Yatçılık konulu tablolarını hazırladı.

1913’te Académie des Beaux-Arts’a üyeliğine kabul edildi.

Henri Gervex tablo listesi

Henri Gervex Rolla
Rolla