İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Henri Gervex » Henri Gervex Hayatı ve Eserleri

Henri Gervex Hayatı ve Eserleri

  Henri Gervex

  Henri Gervex (1852 – 1929)

  Fransız Akademik Klasik Ressam Henri Gervex 1852’de Paris’de doğdu. 

  Eğitimini Alexandre Cabanel, Pierre-Nicolas Brisset ve Eugène Fromentin‘in yanında çalışarak tamamladı. İlk çalışmaları çoğunlukla mitolojik konulara yönelik idi. Alfred de Musset’in bir şiirine dayanan 1878’deki Rolla tablosu, Salon de Paris jürisi tarafından ahlaka aykırı olduğu gerekçesiyle reddedildi.

  Gervex daha sonra kendisini modern yaşamın temsilciliğine adadı ve Rembrandt’ın Anatomy Lesson adlı kitabının modern bir ifadesi olan Salpétrière’de Dr Péan’la (“The Operation”) tablosu ile başarının kapılarını araladı.

  Birkaç önemli eseri resmi kamu binalarının dekorasyonunda kullanıldı. Bunlardan ilki Palais de l’Industrie’de Ödüllerin Dağılımı (1889), II. Nicolas’ın Koronası, Belediye Başkanlarının Ziyafeti (1900) ve portre grubu La République Française’dir. Paris’te Hôtel de Ville’deki salle des Fêtes’in (tiyatro salonu) tavanı ve Emil-Henri Blanchon ile birlikte 19. bölgede düzenlenen dekoratif paneller, Alfred Stevens ile birlikte bir panorama, Yüzyılın Tarihi (1889) ‘tablolarını yaptı.

  Yağlıboya ve pasteldeki sayısız portre yanı sıra, Trinity Kilisesinde Karşılaşma, Toptan Dönüş, Diana ve Endymion, İş, Sivil Nikâh, Büyükelçilerde, Takımadalar konulu tablolarını hazırladı. 1913’te Académie des Beaux-Arts’a üyeliğine kabul edildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının alfabetik eser örnekleri indexi

  Opera Balosu, Tarih: 1886, Boyut: 85 x 63 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Pre Catelan’da Akşam, Tarih: 1909, Yer: Musee Carnavalet Paris, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Rolla, Tarih: 1878, Boyut: 86 x 108,5 cm, Yer: Musee des Beaux-Arts de Bordeaux, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin