İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Aleksander Gierymski » Aleksander Gierymski Hayatı ve Eserleri

Aleksander Gierymski Hayatı ve Eserleri

  Aleksander Gierymski

  Aleksander Gierymski (1901 – 1950)

  Polonyalı empresyonist, realist ressam Aleksander Gierymski 1850’de Varşova’da doğdu. Varşova’da ikinci devlet okulunu tamamladıktan sonra (1867), aynı yıl çizim çalışmaları başladı. 1868-1872 arasında Münih’te Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu ve altın madalya ile mezun oldu. 1873 – 1874 arasında Roma’da yaşadı. Orada ilk ünlü eserleri olan Roman Inn ve Morra Game’i tamamladı.

  1875-1879 arası Roma’da çalışmalarını geliştirmek için çalıştı, özellikle İtalyan resmi üzerine odaklandı. Roma döneminin en önemli eseri Gazebo’daki resmidir.

  Gierymski için en verimli dönem, Varşova’da geçirdiği 1879 – 1888 yılları arasıdır. Bu süre içinde genç pozitif yazarlar ve ressamların kümelendiği bir grup ile tanıştı. Bu dönemde yaptığı resimler yoksul insanların hayatlarına dayanmaktadır.

  Anavatanından uzakta olması kişisel konulara daha az yönelmesine neden oldu. Çoğunlukla manzaralara yoğunlaştı. 1893 yılında Polonya’ya geri geldi ve 1895’e kadar kaldı.

  Hayatının son yıllarını İtalya’da geçirdi. Hayatındaki hayal kırıklıkları ölümünden bir yıl önce yaptığı kendi portresi üzerinde belirgin hale gelir. Trajik bir şekilde, hayatının son yılları akıl hastanesinde geçirdi ama her şeye rağmen eşsiz bir miras bıraktı. Eserlerinde, Courbet gibi mütevazi insanların hayatları da dahil olmak üzere hayatın tüm konularını ele aldı. Sanatçı 1901’de Roma’da öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser Örnekleri

  Deniz, Tarih: 1891, Orijinal Boyut: 62 x 84 cm, Yer: Muzeum Narodowe Warsaw, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kıyıda Balıkçı Tekneleri, Orijinal Boyut: 23 x 31.5 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin