İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Luca Giordano » Luca Giordano Hayatı ve Eserleri

Luca Giordano Hayatı ve Eserleri

  Luca Giordano

  Luca Giordano (1634 – 1705)

  İtalyan barok ressam Luca Giordano 1634’te Napoli’de doğdu. 1650’de Ribera’nın öğrencisi oldu. Ardından Roma, Venedik ve Parma’da çalıştı ve bu sürede ayrıntılı bir barok tarzı geliştirdi.

  Onun olgunluk çalışmaları, canlı ve ayrıntılı şematizmi ile Paul Veronese ve Pietro da Cortona’nın bir sentezi gibidir. Ayrıca onun gösterişli renk kullanımı da dikkat çekicidir.

  1682 – 1683 yıllarında Floransa’da çeşitli fresk serileri yaptı. Corsini Kilisesi şapeli, eski Medici Sarayı için Biblioteca Riccardiana (ilahi bilgelik alegori) ve Palazzo Medici-Riccardi uzun Galeri tavanı bunlar arasındadır.

  1692’de II. Charles’ın daveti üzerine İspanya’ya gitti. Charles ‘ın ölümünden sonra 1702’de Napoli’ye dönerek on yıl boyunca orada kaldı. İspanya’dayken, Buen Retiro Sarayı, El Escorial ve Toledo Katedrali’nin girişi için büyük boyutlu çalışmalar yaptı.

  1702 yılında Napoli’ye döndükten sonra, Giordano verimli bir şekilde çalışmalarına devam etti. Daha hafif, daha az retorik tarzda hazırladığı bu geç eserler, onsekizinci yüzyıl boyunca etkili oldu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser Örnekleri

  Asi Meleğin Düşüşü, Tarih: 1665, Orijinal Boyut: 419 x 283 cm, Yer: Kunsthistorisches Museum, Viyana, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Bakirenin Evliliği, Tarih: 1688, Boyut: 115 x 135 cm, Yer: Musee du Louvre Paris, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Baküs’ün Zaferi, Tarih: 1676, Orijinal Boyut: 190.2 × 121.5 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin