Anne Louis Girodet

Anne Louis Girodet hayatı ve eserleri (1767 – 1824)

By editor

Posted in , | Tags : , , , , , , ,

anne_louis_girodet_de_roucy_portreAnne Louis Girodet

Fransız Romantik Ressam Anne Louis Girodet 1767’de Montargis’de doğdu. 7 yaşındayken aile dostu Benoît François Trioson’un yanında latince, retorik ve felsefe eğitimi için Paris’e gönderildi. Bu süreçte resim yapmaya da ilgi duyan sanatçı 1784’ten itibaren ressam Jacques Louis David‘in öğrencisi oldu.

Başarısı ve yeteneği ile dikkat çeken Girodet 1789’da Roma Ödülünü kazandı. İtalya’da 5 yıl kaldı. 1792 yılı salonunda sergilediği Endymion’un uykusu adlı kompozisyonunu Prudhon çok beğendi; öğretmeni olan Jacques Louis David ise Tufan Sahnesi’ne (Louvre) hayran kalmış fakat Ossian adlı tablosundan pek hoşlanmamıştı.

Girodet-Trioson’un üslubu romantizmi, hatta gerçek üstücülüğü müjdeler. En ünlü tablosu olan Atala’nın Cenazesi (Louvre) adlı kompozisyonun konusunu bir portresini de yaptığı Chateaubriand’dan aldı. Gerard ile birlikte Malmoison Şatosunun süslemesinde çalıştı.

Anne Louis Girodet tablo listesi

Atala’nın Cenazesi

Matmazel Lange

Karşılama

François Rene de Chateaubriand

Malvin ölürken

Sanatçının tablo indexi

Atala’nın Cenazesi

Matmazel Lange (Danae olarak portresi), Tarih: 1799, Orijinal Boyut: 60.3 x 48.5 cm

Karşılama (Fransa Özgürlük Savaşında Ölen Askerler İçin), Tarih: 19. Yüzyıl, Orijinal Boyut: 192 x 182 cm, Yer: Musée National de Malmaison, Paris

François Rene de Chateaubriand, Tarih: 1809, Orijinal Boyut: 120 x 96 cm

Malvin ölürken, Tarih: 19. Yüzyıl, Orijinal Boyut: 113 x 147 cm

Share this story

btt