İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Thomas Girtin » Thomas Girtin Hayatı ve Eserleri

Thomas Girtin Hayatı ve Eserleri

  Thomas Girtin

  Thomas Girtin (1775 – 1802)

  İngiliz Romantik Dönem Ressamı Thomas Girtin 1775’de Southwark, Londra’da doğdu. Babası çocukken öldü ve annesi ressam Mr Vaughan ile evlendi. Çizim yapmayı öğrenen Girtin, daha sonra suluboya ressamı Edward Dayes’ten eğitim aldı. 

  Yedi yıl boyunca burada çalıştı ancak ustası ile arasında çatışmalar olduğu bilinmektedir. Dayes öğrencisinin yeteneğini hiç bir zaman takdir etmedi.

  Genç yaşlarında J. M. W. Turner ile arkadaş oldu. 1794’ten itibaren Kraliyet Akademisi sergilerine katıldı. Mimari ve topografik çizimleri ile üne kavuştu. İngiltere, Kuzey Galler ve Batı bölgesine seyahat etti. 1799’da Lady Sutherland ve sanat koleksiyoncusu Sir George Beaumont gibi nüfuzlu müşteriler edindi.

  1800 yılında Mary Ann Borrett ile evlendi. Ancak, 1801’den itibaren siparişleri olmasına rağmen ama sağlık kötüleşti. 1802 yılında Londra’nın büyük boy bir panoramasını, “Eidometropolis” yaptı ve eser yıl boyunca başarıyla sergilendi.

  Girtin’in erken dönem manzaraları, 18. yüzyıl topografik eskizlerine benzemektedir, ama daha sonraki yıllarda İngiliz resmi üzerinde kalıcı bir etkisi olan daha cesur, daha geniş, romantik bir stil geliştirdi. Kuzey manzaraları, onu sıcak kahverengi, arduvaz griler, indigo ve mor renklerden oluşan yeni bir suluboya paleti oluşturmaya yöneltti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Eser indexi

  Chelsea’de Beyaz Ev, Tarih: 1800, Orijinal Boyut: 29 x 51 cm, Yer: Tate Modern Londra, Teknik: Kağıt üzeri suluboya.

  Kirkstall Vadisi, Tarih: 1800, Orijinal Boyut: 31,7 x 52 cm, Yer: British Museum, Londra, Teknik: Kağıt üzeri suluboya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin