İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Vincent van Gogh » Vincent van Gogh Tarlada Süsenler

Vincent van Gogh Tarlada Süsenler

  Vincent Willem van Gogh Tarlada Süsenler

  Vincent van Gogh Tarlada Süsenler

  Tarih: 1889

  Orijinal Boyut: 71.1 x 93 cm,

  Yer: J. Paul Getty Museum Los Angeles,

  Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  ESER ANALİZİ

  Eser, sanatçının Fransa’nın Saint-Rémy-de-Provence kentindeki Saint Paul-de-Mausole akıl hastanesinde yaptığı bir dizi resimden biridir. Van Gogh, Mayıs 1889’da akıl hastanesine girdikten sonraki hafta içinde, hastane bahçesinde çalışarak Süsenleri resmetmeye başladı. Daha sonraki eserlerinde görülen yüksek gerilim bu çalışmada pek görülmez. Resim yapmaya devam ederek kendini delirmekten alıkoyabileceğini hissettiği için çalışmasını “hastalığımın yıldırımlı yöneticisi” diye niteledi.

  Resim muhtemelen birçok eseri ve zamanın diğer sanatçıları gibi Japon ukiyo-e gravür baskılarından etkilenmiştir. Bu benzerlikler, güçlü ana hatlar, yakın görünümler de dahil olmak üzere alışılmadık açılarla ve ayrıca düz yerel renklerle (ışığın düşüşüne göre modellenmemiştir) oluşur. Resim yumuşaklık ve hafiflikle doludur. Süsenler trajedi yaşamazlar ve hayat doludur.

  Van Gogh, mor çiçeklerin ve yeşil yaprakların enerjisinin ve hareketinin altını çizerken arka planı kahverengi, mor ve yeşil / sarı bölümlere bölerek resim için dengeli bir arka plan oluşturmuştur.

  Sanatçı bu tabloyu bir etüd olarak değerlendirdi. Ancak, Van Gogh’un kardeşi Theo eseri Société des Artistes Indépendants’ın Eylül 1889’daki yıllık sergisine Rhone Üzerinde Yıldızlı Gece ile birlikte sunmuş ve Vincent’e sergiyle ilgili olarak şunları yazmıştır: “Uzaktan göze çarpıyor. Süsenler hava ve hayat dolu, güzel bir çalışma.” Resim, en ünlü eserlerinden biridir.

  Eserin ilk sahibi, van Gogh’un portresini üç kez yaptığı sanat satıcısı olan Julien “Père” Tanguy’du. 1892’de Tanguy, tabloyu aynı zamanda Van Gogh’un ilk destekçilerinden biri olan sanat eleştirmeni ve anarşist Octave Mirbeau’ya sattı. Mirbeau bu eser için 300 frank ödedi. 1987’de ise şimdiye kadar satılan en pahalı tablo haline geldi ve iki buçuk yıl rekoru elinde tuttu. Sonra 53.9 milyon dolara Alan Bond’a satıldı, ancak Bond’un bunu ödeyecek kadar parası yoktu. Eser daha sonra 1990’da Los Angeles’taki J. Paul Getty Müzesi’ne yeniden satıldı. Eser şimdiye kadar satılan en pahalı tabloların enflasyona göre düzeltilmiş listesinde onuncu sırada, enflasyonun etkileri göz ardı edilirse 25. sırada yer alıyor.

  kanvas tablo (resim tuvali üzerine baskı)

  Kanvas baskı olarak hazırlanan çalışmalar, 3 cm derinlikli ahşap şasiye gerili ve asmaya hazır halde sunulmaktadır.
  100 cm’yi aşan boyutlarda 4 cm derinlikli ahşap şasi kullanılmaktadır.

  BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ İNCELEMEK VE SATIŞ SİTEMİZ CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VERMEK İÇİN BUTONA TIKLAYIN!

  Kanvas tablo nedir ayrıntılı bilgi için

  Kenarlar, tablo içinden editörümüzün seçtiği bir renk ile kaplanmakta, böylece çerçeveye ihtiyaç olmaksızın nitelikli bir sunum imkanı sağlanmaktadır.Baskılarımız % 100 pamuklu ve pvc’den arındırılmış tuval üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır.
  Baskı ve kuruma işlemi bittikten sonra özel bir koruma katmanı sürülerek tablonun dış etkilere karşı dayanıklı olması sağlanmaktadır. Ancak, temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verebilir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin