İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Eva Gonzales » Eva Gonzales Hayatı ve Eserleri

Eva Gonzales Hayatı ve Eserleri

  Eva Gonzales

  Eva Gonzales (1849 – 1883)

  Fransız empresyonist ressam Eva Gonzales 1849’da Paris’te doğdu. Gonzales kültürlü bir burjuva evinde, yazar bir baba ve müzisyen bir anne tarafından yetiştirildi. 1866’da 16 yaşındayken, portre sanatçısı Charles Chaplin’den resim dersleri almaya başladı. 

  Üç yıl sonra Edouard Manet ile tanıştı ve kısa bir süre sonra modeli ve ardından öğrencisi oldu. 1870 Paris Salonunda ilk kez çalışmalarını sergiledi.

  İzleyiciler ve eleştirmenler eserlerini, Manet tarzının biraz daha kaba düşünülmüş olanları olarak tanımladı. Mary Cassatt ve Berthe Morisot da dahil olmak üzere, empresyonistlerin çağdaşı olmasına rağmen Gonzales daha gerçekçi bir estetiğe sadık kaldı ve bunun yerine akademik salonların sınırları içinde kalmayı tercih etti.

  Sanatçı, 1879’da Guérard ile evlendi. 34 yaşındayken doğum yaparken ölmeden önce, çok sayıda önemli grup gösterisinde çalıştı. Öldükten sonra, Guérard, babası ve bir aile dostu, eserlerinin 88’inin bir retrospektifini düzenledi.

  Bu sergide satılmayan pek çok eser daha sonra açık artırmaya çıkarıldı ve dağıtıldı. 20. yüzyılın sonlarında, kısa kariyeri için gösterilecek çok az çalışma olsa da, ünü, Manet ile olan ilişkisinin ötesinde, Cassatt ve Morisot’un katılmasıyla büyüdü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  ESER İNDEXİ

  Çocuk ile Dadısı, Tarih: 1878, Boyut: 65 x 81 cm, Yer: National Gallery of Art Washington D.C., Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Beyaz Ayakkabılar, Tarih: 1880, Orijinal Boyut: 23 x 32 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin