Eva Gonzales hayatı ve eserleri (1849 – 1883)

Eva Gonzales

Eva Gonzales

Fransız empresyonist ressam Eva Gonzales 1849’da Paris’te doğdu. Gonzales kültürlü bir burjuva evinde, yazar bir baba ve müzisyen bir anne tarafından yetiştirildi. 1866’da 16 yaşındayken, portre sanatçısı Charles Chaplin’den resim dersleri almaya başladı. Üç yıl sonra Edouard Manet ile tanıştı ve kısa bir süre sonra modeli ve ardından öğrencisi oldu. 1870 Paris Salonunda ilk kez çalışmalarını sergiledi.

İzleyiciler ve eleştirmenler eserlerini, Manet tarzının biraz daha kaba düşünülmüş olanları olarak tanımladı. Mary Cassatt ve Berthe Morisot da dahil olmak üzere, empresyonistlerin çağdaşı olmasına rağmen Gonzales daha gerçekçi bir estetiğe sadık kaldı ve bunun yerine akademik salonların sınırları içinde kalmayı tercih etti.

Sanatçı, 1879’da Guérard ile evlendi. 34 yaşındayken doğum yaparken ölmeden önce, çok sayıda önemli grup gösterisinde çalıştı. Öldükten sonra, Guérard, babası ve bir aile dostu, eserlerinin 88’inin bir retrospektifini düzenledi. Bu sergide satılmayan pek çok eser daha sonra açık artırmaya çıkarıldı ve dağıtıldı. 20. yüzyılın sonlarında, kısa kariyeri için gösterilecek çok az çalışma olsa da, ünü, Manet ile olan ilişkisinin ötesinde, Cassatt ve Morisot’un katılmasıyla büyüdü.

Eva Gonzales eser örnekleri

Eva Gonzales Beyaz Ayakkabılar
Beyaz Ayakkabılar

Eva Gonzales Çocuk ile Dadısı
Çocuk ile Dadısı