İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Adolph Gottlieb » Adolph Gottlieb Hayatı ve Eserleri

Adolph Gottlieb Hayatı ve Eserleri

  Adolph Gottlieb

  Adolph Gottlieb (1903 – 1974)

  Amerikalı soyut ekspresyonist ressam Adolph Gottlieb 1903’te New York’da doğdu. 1920 – 1921 yılları arasında New York’taki Art Students League’de eğitim aldı. Sonra okulu terk edip bir ticaret gemisiyle Avrupa’ya gitti. Bir yıl boyunca Fransa ve Almanya’yı dolaştı.

  Paris’te 6 ay boyunca her gün Louvre Müzesini ziyaret etti ve Académie de La Grande Chaumière’de misafir öğrencilik yaptı. Sonraki yıllarını Almanya, Avusturya, Çekoslovakya ve Orta Avrupa’nın diğer kesimlerinde seyahat ederek müze ve sanat galerilerini ziyaret etti.

  Ülkesine geri döndüğünde, en çok seyahat eden New York sanatçılarından biriydi artık.

  1930’da New York’taki Dudensing galerileri’nde ilk kişisel sergisini açtı. Barnett Newman, Mark Rothko, David Smith, Milton Avery ve John Graham gibi sanatçılar ile yaşam boyu dostluklar oluşturdu.

  1935’te Ben-Zion, Joseph Solman, Ilya Bolotowsky, Louis Harris, Jack Kufeld, Mark Rothko, ve Louis Schanker’le “on” lar grubu adı altında sergi düzenledi ve bu birliktelik 1940’lara kadar sürdü.

  Adolph Gottlieb kariyeri boyunca 56 kişisel sergi yaptı ve 200 karma sergide yer aldı. Sanat eserleri, dünya çapında 140 müzenin koleksiyonlarında bulunmaktadır. Gottlieb ressam, baskıcı ve heykeltıraş olarak bilindi. 1954 yılında New York City Milton Steinberg Merkezi için 1500 metrekarelik vitray cephesi tasarladı ve yapımına nezaret. Brooklyn Kingsway Yahudi Merkezi için 18 vitray pencere tasarladı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin