İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Francesco Guardi » Francesco Guardi Hayatı ve Eserleri

Francesco Guardi Hayatı ve Eserleri

  Francesco Guardi

  Francesco Guardi (1712 – 1793)

  İtalyan Venedik Ekolü Rokoko Ressamı Francesco Guardi 1712’de Venedik’te doğdu. Babası ve erkek kardeşleri de ressamdır. Guardi ressamlığa, süslemeler, dini sahneler, günlük hayat resimleri yapmakla başladı.

  1760’da ağabeysi Giovanni Antonio Guardi’nin ölümüne kadar aile atölyesinde çalıştı.

  Sonra Canaletto‘nun etkisi ve mimari eserlerle, şehir manzaralarının ilgisini çekmesi sebebiyle peyzaj türüne yöneldi. Venedik’in yapı ve görünüşlerini canlı bir şekilde dile getirdi. Venedik eğlencelerinin de resimlerini yaptı. Ancak bu tür resimlere yenilik getirmeyi ihmal etmedi. 

  Canaletto’nun keskin ve nesnel bakış açısı yerine, resimlerinde aydınlık ve eşitlendirilmiş bir ışık anlayışı göze çarpar. Renkleri ustalarına oranla daha kuvvetli ve zengindir ancak, detaylara daha az girmiştir. Nüansların önemli bir yer tuttuğu belirli bir kaygının ve melankolinin izlerini taşır.

  Guardi’nin sanatında doğa, nesnelerin konturlarının içinde belirsizleştiği yaygın bir atmosfere dönüşür. Yaptığı tabloların önemli bir bölümü İngilizler tarafından satın alınmıştır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser Örnekleri

  Doge Sarayı Venedik, Tarih: 1770, Orijinal Boyut: 58 x 76 cm, Yer: National Gallery, Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Lagune’den Bakış Venedik, Tarih: 1770, Orijinal Boyut: 21.3 x 41.3 cm, Yer: National Gallery Londra, Teknik: Ahşap üzeri yağlı boya.

  Pietro di Castello Venedik, Orijinal Boyut: 34 x 54 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Panel üzeri yağlı boya.

  Venedik, Tarih: 1765, Boyut: 155.6 x 273.1 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art New York, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Venedik’te Festival, Boyut: 98 x 138 cm, Yer: National Gallery of Denmark Copenhagen, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin