Gustave Achille Guillaumet hayatı ve eserleri (1840 – 1887)

Gustave Achille Guillaumet

Fransız oryantalist ressam Gustave Achille Guillaumet 1840’da Puteaux’da (şimdiki adı Hauts de Seine) doğdu. İlk eğitimini François-Edouard Picot ve Félix-Joseph Barrias’tan aldı. 1857 yılında Paris’te Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts’a girdi ve Alexandre Abel de Pujol’in öğrencisi oldu.

1861’de Roma Fransa Akademisi’nde eğitim bursu için tarihsel peyzaj kategorisinde yarışmaya katıldı. Kazanamayınca Kuzey Afrika’da Akdeniz kıyıları üzerinden Cezayir’e seyahat etti. Orada sıtma kaptı ve Biskra’daki askeri hastanede üç ay tedavi gördü. 1861 ve 1867 yılları arasında Cezayir’i on kez ziyaret etti ve eserlerinin birçoğunda  çöl insanlarının hayatını tasvir etti.

Oryantalizm, genellikle kasıtlı bir idealizasyon veya Kuzey Afrika’nın analizine yönelmiş bir akımken, Guillaumet çalışmalarını çöl yaşamının sertliğine yönlendirdi. Eserlerini ilk olarak 1868 Paris Salon sergisinde sundu ve önemli başarı kazandı.

1878 yılında Guillaumet, Legion of Honour madalyası aldı. Cezayir tabloları ve diğer eserleri ölümünden sonra 1888’de kitap olarak yayınlandı.

Gustave Achille Guillaumet tablo listesi

Gustave Achille Guillaumet Sahra Cezayir
Sahra Cezayir

Gustave Achille Guillaumet Köpekler ölü Bir Atı Yerken
Köpekler ölü Bir Atı Yerken

Gustave Achille Guillaumet El Katara Nehri
El Katara Nehri

Gustave Achille Guillaumet Vaha
Vaha