İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Gustave Achille Guillaumet » Gustave Achille Guillaumet Hayatı ve Eserleri

Gustave Achille Guillaumet Hayatı ve Eserleri

  Gustave Achille Guillaumet

  Gustave Achille Guillaumet (1840 – 1887)

  Fransız oryantalist ressam Gustave Achille Guillaumet 1840’da Puteaux’da (şimdiki adı Hauts de Seine) doğdu. İlk eğitimini François-Edouard Picot ve Félix-Joseph Barrias’tan aldı. 1857 yılında Paris’te Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts’a girdi ve Alexandre Abel de Pujol’in öğrencisi oldu.

  1861’de Roma Fransa Akademisi’nde eğitim bursu için tarihsel peyzaj kategorisinde yarışmaya katıldı. Kazanamayınca Kuzey Afrika’da Akdeniz kıyıları üzerinden Cezayir’e seyahat etti. Orada sıtma kaptı ve Biskra’daki askeri hastanede üç ay tedavi gördü.

  1861 ve 1867 yılları arasında Cezayir’i on kez ziyaret etti ve eserlerinin birçoğunda  çöl insanlarının hayatını tasvir etti.

  Oryantalizm, genellikle kasıtlı bir idealizasyon veya Kuzey Afrika’nın analizine yönelmiş bir akımken, Guillaumet çalışmalarını çöl yaşamının sertliğine yönlendirdi. Eserlerini ilk olarak 1868 Paris Salon sergisinde sundu ve önemli başarı kazandı.

  1878 yılında Guillaumet, Legion of Honour madalyası aldı. Cezayir tabloları ve diğer eserleri ölümünden sonra 1888’de kitap olarak yayınlandı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser Örnekleri

  El Katara Nehri, Orijinal Boyut: 55.2 x 78.7 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Köpekler Ölü Bir Atı Yerken, Tarih: 1883, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Sahra Cezayir, Tarih: 1879, Orijinal Boyut: 122 x 181 cm, Yer: Musee d’Orsay, Paris, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Vaha, Tarih: 1862, Orijinal Boyut: 36 x 81 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin