İçeriğe geç
ana sayfa » TÜRK RESSAMLAR » Peyami Gürel Hayatı ve Eserleri

Peyami Gürel Hayatı ve Eserleri

  Peyami Gürel

  Peyami Gürel (1959 –

  Türk ressam Peyami Gürel 1959 yılında İstanbul’da doğdu. İktisat eğitiminin ardından yurtdışında değişik üniversitelerde sanat ve felsefe üzerine araştırmalar yaptı. Yetişkinlik çağlarından itibaren sanat tarihine, felsefeye ve toplumsal bilimlere yoğun bir ilgisi oldu.

  1988 yılında başlayan atölye ve galeri serüveni 1993 yılında kapsamlı bir yapıya kavuştu ve eğitim programları, sergiler ve proje organizasyonları düzenleyen bir merkez haline geldi. Bu merkezin yöneticiliğini yapan sanatçı, resim sanatının yanı sıra geleneksel sanatlarımızın değişik dalları ile yakından ilgilendi.

  1996-97 döneminde klasik sanatların topluma sevdirilmesi amacıyla canlı olarak yayınlanan haftalık bir TV programı hazırlayıp sundu. Multimedya ve grafik tasarım alanında seçkin yapımlarda da imzası bulunan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında bir çok koleksiyonda eserleri bulunmaktadır. Özel ve resmi kurumlarda sanat danışmanlığı yaptı. Sanatçı halen atölyesinde çalışmalarını sürdürmekte ve kurduğu merkezin yöneticiliğini yürütmektedir.

  Peyami Gürel resim çalışmalarının yanı sıra, geleneksel sanatlarımızdan ebru, hat, minyatür ve tezhip gibi dallarda araştırmalar yaparak bu alanlarda ürünler vermiş bir sanatçıdır. Üzerinde çalıştığı dallarda öğrenci yetiştirmeye özel bir önem vermektedir. Sanat kariyeri boyunca seyrek olarak kişisel sergi düzenlemiş ve az sayıda karma sergiye katılmıştır.

  Kadim geleneklerden beslenmeyi çok önemseyen sanatçının ifadesi daha çok ontolojik ve varoluşsal boyutlarla ilişkilidir. Halen İstanbul Maltepe’deki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  Sanatçının Gerçekleştirmiş Olduğu Kişisel Sergiler

  1994 Prizren, Yugoslavya
  1996 Taksim Sanat Galerisi, İstanbul
  1997 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Bursa
  2000 Cemal Reşit Rey Sergi Salonu, İstanbul
  2003 GaleriArtist Sergi Salonları, İstanbul
  2008 Cemal Reşit Rey Sergi Salonu, İstanbul
  2009 Floransa Bienali (İtalya)
  2010 Maçkamodern, İstanbul
  2013 Türk Evi Sergi Salonu, New York
  2015 Nishart Sanat Galerisi, İstanbul

  Sanatçının kişisel websitesi

  Etiketler:

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin