İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Raymond Hains » Raymond Hains Hayatı ve Eserleri

Raymond Hains Hayatı ve Eserleri

  Raymond Hains

  Raymond Hains (1926 – 2005)

  Fransız yeni realizm ressamı Raymond Hains 1926’da Saint Brieuc’da doğdu. Paris’e gelmeden önce Ecole Nationale des Beaux-Arts’da okudu. İlk sergisini “Hypnagogic” fotoğraflar ve sokaklardaki yırtık posterler ile çalışılan vücutlar teması ile Paris’te açtı.

  1960 yılında, Arman, Dufrêne, Klein, Tinguely, Villeglé ve Pierre Restany ile birlikte yeni gerçekçilik manifestosunu imzaladı. Ancak, farklı unsurlar arasındaki gizli bağlantıları bulma, dil, benzetme, şans ve tesadüf araçları yoluyla araştırma yaparak kendi tarzını geliştirmek için akım hareketinden uzak durdu.

  1950’lerden başlayarak, Kassel ‘deki “documenta IV”, ilk Paris Bienali, Milano ve Paris’teki yeni gerçekçilik Sergilerine katıldı.

  Ayrıca, “Paris-Paris” ve “Paris-New York” gibi, Georges-Pompidou Sanat Merkezi’nde düzenlenen birçok uluslararası etkinliğe katıldı. 1961’de, J Galerisi’ndeki bir sergide, 1950-1961 yılları arasında Hains ve Villeglé tarafından bulunan 20 posterden oluşan bir seçki sergilendi. Bu dizide Cezayir çatışması ve De Gaulle ile ilgili dramatik olayların konu edildiği siyasi posterler sergilendi. Sergini başlığı “La France Déchirée (” Parçalı Fransa “) idi. Hains, posterleri satmayı ya da ülkesi parçalanırken böylesine acı verici bir konudan para kazanmayı reddetti.

  Daha sonra Muratore Galerisi’nde Yeni Gerçekçilik festivalinde ve daha sonra Nice’deki Roseland Manastırı’nda sergilenen “çardak tatlısı” nı sergiledi ve her konuğa bir dilim pasta ikram etti. 1963’te Daniel Spoerri, J Galerisi’ni 11 günlüğüne bir restorana çevirdi. 8 Mart’ta Şef Daniel Spoerri, Raymond Hains’e saygı duruşu niteliğinde bir menü sundu. Çalışmaları Fransa ve yurtdışında çeşitli müzelerde bulunmaktadır. 1997’de kurt Schwitters Ödülü’nü aldı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI