Richard Hamilton hayatı ve eserleri (1922 – 2011)

Richard Hamilton

Richard Hamilton

İngiliz Pop Art ressamı Richard Hamilton 1922’de Londra’da doğdu. Okulunu yarım bırakıp bir elektrik firmasında çırak olarak işe girdi. Burada kendisinde sanatçılığa yönelik bir yetenek keşfetti ve akşam saatlerinde Saint Martin Sanat Okulu ve Westminster Sanat Okulu’nda resim dersi almaya başladı. 1938’de Kraliyet Sanat Akademisi’ne kaydoldu.

Hamilton’un ilk çalışmalarında, D’Arcy Wentworth Thompson’ın 1917 tarihli On Growth and Form (Metni Büyüme ve Biçim) makalesinin etkileri görülür. ICA’da James Joyce ve The Wonder ile Penrose tarafından küratörlüğü yapılan İnsan Başının Korkusu gibi bir dizi serginin tasarım ve kurulumundan sorumlu oldu. Hamilton, 1950’lerde Britanya’daki Pop sanatının gelişimine katkıda bulunan Çağdaş Sanatlar Enstitüsü’nde bir grup sanatçı ve yazar tarafından kurulan Bağımsız Grup’un bir üyesiydi. Lawrence Alloway’ın ‘incelik ve Pop Art’ın devamlılığı’ teorisinin baş uygulayıcılarından biriydi. Hamilton bu yaklaşımı “tüm sanat eşittir” anlamında yorumlamıştı ve değer hiyerarşisine karşıydı.

Hamilton, Londra Merkez Sanat ve El Sanatları Okulu ve Newcastle upon Tyne’de öğretmenlik yaptı. Ancak, 1960’da tam zamanlı eğitim vermekten vazgeçti. Kendi anlayışına uygun bazı teknoloji türlerini benimseyen sanatçı, 1980’lerde bilgisayar tarafından üretilen eserler yaratmaya başladı. Baskı sanatçısı olarak 1983’te Dünya Basını Konseyi Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında sanatçı Rita Donagh ile evlendi. Hamilton’un çalışmalarının retrospektif sergileri 1964 Hanover Galerisi’nde, Tate Galerisi, 1970 ve 1992’de ve yurtdışında düzenlendi. 1993 Venedik Bienali’nde İngiltere’nin temsilcisi oldu.

Richard Hamilton eser listesi

Richard Hamilton Solomon Guggenheim Mimarisi
Solomon Guggenheim Mimarisi

Richard Hamilton Londra Ağırlığı
Londra Ağırlığı

Richard Hamilton Pin Up
Pin Up

Richard Hamilton Teknolojik Kültürün Zaferi
Teknolojik Kültürün Zaferi