İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Richard Hamilton » Richard Hamilton Hayatı ve Eserleri

Richard Hamilton Hayatı ve Eserleri

  Richard Hamilton

  Richard Hamilton (1922 – 2011)

  İngiliz Pop Art ressamı Richard Hamilton 1922’de Londra’da doğdu. Okulunu yarım bırakıp bir elektrik firmasında çırak olarak işe girdi. Burada kendisinde sanatçılığa yönelik bir yetenek keşfetti ve akşam saatlerinde Saint Martin Sanat Okulu ve Westminster Sanat Okulu’nda resim dersi almaya başladı. 1938’de Kraliyet Sanat Akademisi’ne kaydoldu.

  Hamilton’un ilk çalışmalarında, D’Arcy Wentworth Thompson’ın 1917 tarihli On Growth and Form (Metni Büyüme ve Biçim) makalesinin etkileri görülür. ICA’da James Joyce ve The Wonder ile Penrose tarafından küratörlüğü yapılan İnsan Başının Korkusu gibi bir dizi serginin tasarım ve kurulumundan sorumlu oldu. 

  Hamilton, 1950’lerde Britanya’daki Pop sanatının gelişimine katkıda bulunan Çağdaş Sanatlar Enstitüsü’nde bir grup sanatçı ve yazar tarafından kurulan Bağımsız Grup’un bir üyesiydi. Lawrence Alloway’ın ‘incelik ve Pop Art’ın devamlılığı’ teorisinin baş uygulayıcılarından biriydi. Hamilton bu yaklaşımı “tüm sanat eşittir” anlamında yorumlamıştı ve değer hiyerarşisine karşıydı.

  Hamilton, Londra Merkez Sanat ve El Sanatları Okulu ve Newcastle upon Tyne’de öğretmenlik yaptı. Ancak, 1960’da tam zamanlı eğitim vermekten vazgeçti. Kendi anlayışına uygun bazı teknoloji türlerini benimseyen sanatçı, 1980’lerde bilgisayar tarafından üretilen eserler yaratmaya başladı.

  Baskı sanatçısı olarak 1983’te Dünya Basını Konseyi Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında sanatçı Rita Donagh ile evlendi. Hamilton’un çalışmalarının retrospektif sergileri 1964 Hanover Galerisi’nde, Tate Galerisi, 1970 ve 1992’de ve yurtdışında düzenlendi. 1993 Venedik Bienali’nde İngiltere’nin temsilcisi oldu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin